Podróże służbowe w księgach rachunkowych - Dodatek nr 7 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 9 (369) z dnia 1.05.2014
Podróże służbowe w księgach rachunkowych
Szczegółowy spis treści
1. Należności przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowych
W świetle art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), (...)
2. Zasady ewidencji księgowej podróży służbowych
Koszty podróży służbowych zalicza się do kosztów działalności operacyjnej i ujmuje – zgodnie z zasadą memoriału, w księgach rachunkowych okresu, którego dotyczą, niezależnie od terminu ich zapłaty – na koncie 40 "Koszty według (...)
3. Moment wprowadzenia do ksiąg kosztów podróży służbowej, która odbyła się na przełomie roku
Pod koniec grudnia 2013 r. nasz pracownik odbył podróż służbową. Na dzień bilansowy nie dokonał rozliczenia. Rozliczenie zaliczki przedstawił w styczniu 2014 r. i wtedy zwrócono mu koszty. Czy koszty tej podróży są kosztem (...)
4. Nocleg ze śniadaniem w ramach krajowej podróży służbowej
Dieta przysługująca pracownikowi w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi obecnie 30 zł za dobę podróży. Jednakże – na podstawie (...)
5. Koszty podróży służbowej zleceniobiorcy
Zleceniobiorca, z którym podpisaliśmy umowę cywilnoprawną, oprócz wynagrodzenia otrzymuje także zwrot kosztów podróży służbowych. Odpowiednie zapisy w tej kwestii zawarte są w umowie. Czy koszty podróży służbowej tego zleceniobiorcy są dla nas (...)
1. Rodzaje wydatków związanych z zagraniczną podróżą służbową pokrywanych przez pracodawcę
Wysokość oraz warunki ustalania należności z tytułu zagranicznych podróży służbowych, podobnie jak w przypadku krajowych podróży służbowych, określa rozporządzenie w sprawie podróży służbowych.
Zwracamy uwagę, że diety i inne należności z tytułu podróży służbowej (...)
2.2. Wycena zaliczki wypłaconej w walucie obcej według ustawy o rachunkowości
W świetle przepisów art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wypłatę zaliczki w walucie obcej można dla celów bilansowych wycenić po (...)
3. Wypłata zaliczki na podróż służbową z kasy walutowej i jej rozliczenie
Wypłaconą pracownikowi z kasy walutowej zaliczkę wycenia się po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty. W takim przypadku mogą powstać różnice kursowe od własnych środków pieniężnych (zaliczane odpowiednio (...)
4. Rozliczenie zaliczki na koszty podróży w jednostce nieposiadającej rachunku walutowego i kasy walutowej
W sytuacji gdy jednostka nie posiada własnego walutowego rachunku bankowego i nabywa walutę w banku, a następnie wypłaca ją pracownikowi w formie zaliczki na poczet podróży zagranicznej, zaliczkę taką przelicza według kursu faktycznie zastosowanego, to znaczy po którym (...)
6. Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej, gdy pracownikowi nie wypłacono zaliczki
Pracownik odbył zagraniczną podróż służbową. Nie pobrał zaliczki. Po powrocie przedłożył rozliczenie delegacji (do wypłaty diety za pobyt). Wypłata następuje w złotówkach – podmiot nie prowadzi kasy ani rachunku walutowego. (...)
1. Zasady dokumentowania wydatków związanych z podróżą służbową
Na podstawie jakich dokumentów można rozliczyć koszty podróży służbowej?
Pracodawca, wysyłając pracownika w podróż służbową, ma obowiązek zwrócić mu poniesione koszty tej podróży. Do obowiązków pracownika należy natomiast rozliczenie kosztów odbytej podróży służbowej (...)
2. Kontrola merytoryczna i formalna wydatków na podróże służbowe
Kto powinien złożyć podpis na delegacji, potwierdzający sprawdzenie jej pod względem formalnym i merytorycznym?
Przepisy art. 22 ust. 1 ustawy (...)
1. Koszty paliwa poniesione podczas podróży służbowej
Na jakim koncie kosztów rodzajowych spółka powinna ująć koszty zakupionego przez pracownika paliwa do samochodu służbowego w trakcie delegacji? Paliwo jest opłacane kartą paliwową, kartą służbową płatniczą lub rozliczane w ramach (...)
2.1. Zasady korzystania z ryczałtu
Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodu osobowego niebędącego własnością pracodawcy przebiega na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych. (...)
2.2. Przykład oświadczenia do rozliczenia ryczałtu
Zwracamy uwagę, że w przypadku zwrotu pracownikowi kosztów używania w jazdach lokalnych pojazdu prywatnego w formie miesięcznego ryczałtu – pracownik jest zobowiązany przedstawić pracodawcy oświadczenie o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych. (...)
2.3. Opodatkowanie i oskładkowanie ryczałtu za korzystanie z prywatnego samochodu w celach służbowych
Wypłacany pracownikom miesięczny ryczałt zalicza się do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w (...)
2.4. Ewidencja księgowa ryczałtu za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych
W księgach rachunkowych koszt miesięcznego ryczałtu odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki. Jeśli jednostka prowadzi ewidencję kosztów w układzie rodzajowym, to jest to konto 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe", do którego (...)
3. Koszty używania w podróży służbowej prywatnego samochodu pracownika
Należy pamiętać, że środek transportu właściwy do odbycia podróży służbowej określa pracodawca.
Na wniosek pracownika, pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy. Koszty dotyczące używania (...)
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (wyciąg)
(publikacja: Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Art. 775. § 1. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy (...)
2. Rozporządzenie MPiPS z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej
(publikacja: Dz. U. z 2013 r. poz. 167)
Na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
(...)
3. Rozporządzenie MI z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy
(publikacja: Dz. U. z 2002 r. nr 27, poz. 271 ze zm.)
Na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. nr 125, poz. 1371 i z 2002 r. nr 25, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. (...)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Więcej w zasobach płatnych
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
Ciastka i soki
Kupiliśmy dla biegłego soki i ciastka - czy potraktować ten zakup jako zużycie i dać w koszty uzyskania przychodu (jakie koszty?)
A vat naliczyć i odliczyć?
Leasing operacyjny a faktura
Umowa na leasing operacyjny dokładnie samochód ciężarowy. Obudowa i agregat do samochodu kupowany w innej firmie i nie wpisany w umowę leasingu. Czy normalnie można to w koszty kolumna 13 (...)
Likwidacja dokumentów
Czy można zlikwidować dokumenty z roku 2012 i poniżej ?
mam na myśli faktury sprzedaży, zakupu , księgi KpiR
Przydatne linki
|