Rachunkowość w jednostkach produkcyjnych - wybrane zagadnienia - Dodatek nr 11 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 12 (396) z dnia 20.06.2015
Rachunkowość w jednostkach produkcyjnych - wybrane zagadnienia
Szczegółowy spis treści
1. Kiedy jednostka produkcyjna może stosować ewidencję kosztów tylko według ich rodzaju, tj. na kontach zespołu 4?
W jednostkach produkcyjnych i usługowych zawężenie ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej wyłącznie do układu rodzajowego (kont zespołu 4), bez (...)
2. Ewidencja i rozliczanie kosztów tylko w układzie kalkulacyjnym, tj. na kontach zespołu 5
Wariant ewidencji i rozliczania kosztów podstawowej działalności operacyjnej tylko w zespole 5 (...)
3.1. Równowaga w zamkniętym kręgu kosztów
Polskie prawo bilansowe dopuszcza dwie metody ustalania wyniku finansowego, tj. porównawczą i kalkulacyjną. W porównawczym rachunku zysków i strat występuje problem zachowania równowagi w tzw. zamkniętym kręgu kosztów. Krąg ten tworzą następujące konta: (...)
3.2. Zdarzenia zakłócające zamknięty krąg kosztów
Zakłócenie kręgu kosztów powstaje na skutek określonych zdarzeń, które powodują, że poniesione koszty układu rodzajowego nie przekształcają się w koszt własny produktów, ale np. w:
pozostałe koszty (...)
3.3. Księgowania uszczelniające krąg kosztów
W celu prawidłowego sporządzenia porównawczego rachunku wyników (ustalenia prawidłowej korekty z tytułu zmiany stanu produktów) w jednostce stosującej konta zespołu 4 i 5, w każdym przypadku wejścia lub wyjścia kosztu z kręgu wskazane jest stosowanie (...)
1. Wycena produktów i produkcji w toku według rzeczywistego kosztu wytworzenia
Jak ustala się kalkulację kosztów wytworzenia produktów gotowych i produktów w toku? Proszę o podanie przykładu liczbowego. (...)
1.1. Pojęcie i klasyfikacja produktów
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, produkty to wytworzone lub przetworzone przez jednostkę rzeczowe aktywa obrotowe (...)
1.2. Ustalenie rzeczywistego kosztu wytworzenia
Zasadniczym parametrem wstępnej wyceny produktów pracy jest koszt wytworzenia, na który – zgodnie z art. 28 ustawy o rachunkowości (...)
2. Uproszczone metody wyceny produkcji niezakończonej
Czy produkcję w toku możemy wyceniać w wysokości bezpośrednich kosztów wytworzenia?
Oprócz wyceny produkcji w toku według rzeczywistego kosztu (...)
2.1. Wycena produkcji w toku według bezpośrednich kosztów wytworzenia
Wycena produkcji w toku według bezpośrednich kosztów wytworzenia oznacza, że koszty bezpośrednie są rozliczane zarówno na produkcję w toku, jak i na wyroby gotowe, natomiast koszty pośrednie – tylko na wyroby gotowe. (...)
2.2. Wycena produkcji w toku według materiałów bezpośrednich
Przy wycenie produkcji w toku według materiałów bezpośrednich, koszty tych materiałów są odnoszone do wszystkich produktów, natomiast pozostałe koszty produkcyjne tylko do wyrobów gotowych.
Przykład
I. Założenia: (...)
2.3. Produkcja w toku nie jest wyceniana
W sytuacji gdy produkcja w toku nie jest wyceniana, koszty bezpośrednie i pośrednie produkcyjne rozlicza się w całości na wyroby gotowe. W tym przypadku konto 50 "Koszty działalności podstawowej – produkcyjnej" nie wykazuje salda. (...)
3. Wycena produktów według stałych cen ewidencyjnych
Czy wyroby gotowe objęte ewidencją możemy ujmować w księgach rachunkowych w stałych cenach ewidencyjnych?
(...)
1. Koszty wynagrodzeń odnoszące się do kilku zleceń realizowanych jednocześnie
Firma prowadząca działalność budowlaną ma kilka rozpoczętych budów. Zatrudnia dwóch pracowników (kierowcę i pracownika budowlanego), których wynagrodzenia zalicza do kosztów bezpośrednio związanych z realizowanymi budowami. Czy koszty tych wynagrodzeń należy rozliczać (...)
1.1. Bilansowe zasady rozliczania kosztów wynagrodzeń zaliczanych do kosztu wytworzenia produktu
W myśl art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości, koszt wytworzenia produktu (w tym usługi budowlanej) obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku (...)
1.2. Koszty wynagrodzeń pracowników produkcyjnych w świetle ustaw o podatku dochodowym
Ustawodawca przewidział szczególny moment ujmowania w kosztach podatkowych należności ze stosunku pracy i składek pracowników (w części finansowanej przez pracodawcę). Należności ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, wypłacane przez przedsiębiorcę (...)
2. Specyfika procesu produkcji a księgowe ujęcie rozliczania kosztów produkcji podstawowej
Produkujemy materiały budowlane. Proces produkcji niektórych z nich przebiega w kilku fazach. Jak ewidencjonować koszty poszczególnych faz?
W przypadku wystąpienia produkcji wieloasortymentowej lub wielofazowej, procedury ewidencyjne powinny zostać wzbogacone o ewidencję szczegółową, (...)
3. Czy koszty finansowania zewnętrznego można zaliczyć do kosztu wytworzenia produktów?
Wytwarzamy dany produkt kilka lat. Ponosimy koszty bezpośrednie i pośrednie produkcji oraz koszty odsetek od kredytu zaciągniętego na finansowanie produkcji. Wystąpiły także dodatnie i ujemne różnice kursowe. Czy odsetki od kredytu (...)
4. Rozliczenie kosztów uruchomienia nowej produkcji
Jak zaksięgować i rozliczyć koszty przygotowania nowej produkcji? Ewidencję księgową prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5. (...)
4.1. Zasady rozliczania kosztów dotyczących przyszłych okresów sprawozdawczych
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. W myśl (...)
4.2. Rozliczanie kosztów stosownie do upływu czasu
W przypadku rozliczania kosztów przygotowania nowej produkcji stosownie do upływu czasu, ich rzeczywistą wielkość przypadającą na jeden okres sprawozdawczy można ustalić według wzoru:
(...)
4.3. Ilościowe rozliczenie kosztów przygotowania nowej produkcji
W przypadku ilościowego rozliczenia kosztów przygotowania nowej produkcji ma zastosowanie następujący wzór:
Kpnp
(...)
5. Działalność produkcyjna w niewielkim zakresie a możliwość odstąpienia od wyceny na dzień bilansowy
Spółka z o.o. w bieżącym roku podjęła w niewielkim zakresie działalność produkcyjną, polegającą na wytwarzaniu jednorodnych, nieskomplikowanych produktów. Cena sprzedaży tych produktów jest ustalana w oparciu o kalkulację kosztów wytworzenia. Koszt zużytych materiałów spółka (...)
6. Produkcja wyrobów na indywidualne zamówienia klientów
Planujemy uruchomić produkcjê elementów małej architektury (balustrady, stoły itp.) na indywidualne zlecenia klientów. Czy w związku z tym musimy prowadzić magazyn materiałów podstawowych? Jak wyglądać będzie ewidencja kosztów na kontach zespołu (...)
6.1. Metody ewidencji materiałów w firmie produkcyjnej
Wyboru metod ewidencji składników majątku obrotowego (w tym materiałów), spośród przewidzianych w ustawie o rachunkowości, dokonuje kierownik jednostki, dając temu wyraz w polityce rachunkowości (wymaganej przepisami (...)
6.2. Koszt wytworzenia i przychód ze sprzedaży wyrobów wykonanych na indywidualne zamówienie
W sytuacji gdy wyroby (tutaj: elementy małej architektury) wytwarzane są na indywidualne zlecenie klienta (zamawiającego), są one przystosowane dokładnie do jego wymagań. W takim przypadku można zastosować uproszczenie i rzeczywiste koszty poniesione (...)
7. Przekazanie wyrobów z magazynu ponownie do produkcji
Kupujemy surowce i przyjmujemy je do magazynu surowców. Z surowców powstają wyroby gotowe, które przyjmujemy do magazynu wyrobów. Zdarza się, że wyroby powtórnie trafiają do produkcji w celu domontowania dodatkowych elementów. Jak (...)
8. Utworzenie odpisu aktualizującego wartość produktów
Utworzyłam odpis aktualizujący wartość produktów, księgując go przez obroty wewnętrzne na pozostałe koszty operacyjne. W rachunku zysków i strat wykazałam go w pozycji "Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby". Czy postąpiłam prawidłowo? (...)
9. Jak rozliczyć odchylenia przypadające na sprzedane wyroby gotowe?
Jakie konta księgowe należy uwzględnić przy ustalaniu odchyleń od cen ewidencyjnych przypadających na sprzedane wyroby gotowe?
(...)
10. Reklamacja surowca, którego wada ujawniła się w procesie produkcyjnym
W procesie produkcyjnym ujawniła się wada, która przyczyniła się do powstania braków nienaprawialnych. W związku z tym zgłosiliśmy reklamację do naszego dostawcy, który zobowiązał się do wymiany surowca. Jak zaksięgować to zdarzenie? (...)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Więcej w zasobach płatnych
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
Ciastka i soki
Kupiliśmy dla biegłego soki i ciastka - czy potraktować ten zakup jako zużycie i dać w koszty uzyskania przychodu (jakie koszty?)
A vat naliczyć i odliczyć?
Leasing operacyjny a faktura
Umowa na leasing operacyjny dokładnie samochód ciężarowy. Obudowa i agregat do samochodu kupowany w innej firmie i nie wpisany w umowę leasingu. Czy normalnie można to w koszty kolumna 13 (...)
Likwidacja dokumentów
Czy można zlikwidować dokumenty z roku 2012 i poniżej ?
mam na myśli faktury sprzedaży, zakupu , księgi KpiR
Przydatne linki
|