vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Ujmowanie przychodów i kosztów w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018

Ubezpieczenie majątku firmowego

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Dochód ustalam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na początku kwietnia 2018 r. zawarłam umowę ubezpieczenia firmowego majątku (środków trwałych) wykorzystywanego w prowadzonej działalności. Polisa ubezpieczeniowa wystawiona została w dniu 3 kwietnia br. i obejmuje okres od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. Składka ubezpieczeniowa na cały rok została przeze mnie zapłacona jednorazowo. Czy koszt ubezpieczenia mogę ująć w księdze podatkowej pod datą płatności? W której kolumnie księgi należy zaewidencjonować wartość składki?

Termin zapłaty składki ubezpieczeniowej nie ma wpływu na ujęcie wydatku z tego tytułu w księdze podatkowej. Sposób ewidencji kosztu ubezpieczenia firmowego majątku w księdze uzależniony jest natomiast od wybranej przez podatnika metody ujmowania kosztów. Koszt ten podlega ujęciu w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".

Podatnicy prowadzący księgę podatkową mogą ewidencjonować w niej koszty według metody uproszczonej lub metody memoriałowej. W przypadku metody uproszczonej wskazanej w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof koszty uzyskania przychodów są generalnie ewidencjonowane w księdze w okresie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztów u podatników prowadzących księgę podatkową uznaje się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (por. art. 22 ust. 6b ustawy o pdof). W sytuacji gdy Czytelniczka przyjęła tę metodę do ewidencji kosztów w księdze, to powinna wpisać do niej wartość składki na ubezpieczenie majątku firmowego za lata 2018-2019 jednorazowo w dacie wystawienia polisy ubezpieczeniowej, tj. w kwietniu 2018 r.

Inaczej ewidencjonuje się koszt ubezpieczenia obejmującego dwa lata podatkowe u podatników prowadzących księgę metodą memoriałową. Metoda memoriałowa ujmowania kosztów w księdze określona w art. 22 ust. 5-5c i 6 ustawy o pdof zakłada, że koszty pośrednio związane z przychodami, wśród których można wyróżnić np. ubezpieczenia majątkowe, również są zasadniczo potrącane w dacie poniesienia. Jednak gdy koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to wtedy stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Stosując tę metodę, istotne jest bowiem, aby księga podatkowa była prowadzona w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego.

Oznacza to, że gdy np. polisa ubezpieczeniowa odnosi się do dwóch lat podatkowych, to niezbędne jest proporcjonalne rozliczenie składki do okresów, których dotyczy. Gdyby Czytelniczka stosowała metodę memoriałową ujmowania kosztów w księdze, to część składki ubezpieczeniowej przypadającej na 2018 r. (tj. za okres kwiecień-grudzień br.) powinna uznać za koszt uzyskania przychodów i wpisać do księgi pod datą wystawienia polisy ubezpieczeniowej, czyli w kwietniu br. Natomiast tę część kosztów, które odnoszą się do 2019 r. (tj. za styczeń-marzec), należałoby zaewidencjonować w księdze podatkowej w styczniu 2019 r.

Koszt ubezpieczenia majątku firmowego wpisuje się do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" - niezależnie od przyjętej przez podatnika metody ewidencji kosztów.

Przykład

Podatniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zawarła umowę ubezpieczenia firmowego majątku (maszyn produkcyjnych stanowiących środki trwałe) na okres od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. Wysokość rocznej składki wyniosła 3.600 zł. Polisa została wystawiona w dniu 3 kwietnia 2018 r., a opłacono ją jednorazowo w dniu 5 kwietnia br.

Wariant 1

Jeżeli koszty w księdze podatkowej są przez podatniczkę ewidencjonowane metodą uproszczoną, to w księdze podatkowej za kwiecień 2018 r. w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" należało ująć całą kwotę składki w wysokości 3.600 zł - pod datą 3 kwietnia 2018 r.

Wariant 2

Gdy podatniczka wpisuje do księgi koszty zgodnie z metodą memoriałową, to powinna:

- w księdze za kwiecień 2018 r. w kolumnie 13 wpisać tę część składki, która dotyczy 2018 r., czyli kwotę 2.700 zł, tj. (3.600 zł : 12 m-cy) × 9 m-cy - pod datą 3 kwietnia 2018 r.,
- w księdze za styczeń 2019 r. w kolumnie 13 wpisać tę część składki, jaka odnosi się do 2019 r., czyli kwotę 900 zł, tj. (3.600 zł : 12 m-cy) × 3 m-ce - pod datą 1 stycznia 2019 r.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
13
14
17
19
20
21
24
26
27
28
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.