vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Podróże służbowe krajowe i zagraniczne - rozliczanie i ewidencja księgowa - Dodatek nr 11 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 14 (470) z dnia 20.07.2018

Koszty podróży służbowych pracowników zatrudnionych przy montażu wyrobów gotowych

Spółka produkuje meble sklepowe, które następnie pracownicy spółki montują w podanej przez klienta lokalizacji. Cena za montaż jest doliczana do wartości transakcji. Na jakie konto należy zaksięgować koszty podróży służbowych montażystów? Czy powinniśmy je odnieść na konto 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej", 52-1 "Koszty wydziałowe", 52-7 "Koszty sprzedaży", czy może 55 "Koszty zarządu"?

Wyroby gotowe wycenia się - zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości - według kosztów wytworzenia, nie wyższych od ich cen sprzedaży netto na ten dzień. Koszt wytworzenia produktu, zdefiniowany w art. 28 ust. 3 ww. ustawy, obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Koszty bezpośrednie obejmują:

  • wartość zużytych materiałów bezpośrednich w cenie nabycia,
     
  • koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją i inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje w dniu wyceny, w tym m.in. wynagrodzenia wraz z narzutami pracowników bezpośrednio produkcyjnych, koszty zużycia energii, usług podwykonawców, pracy sprzętu, narzędzi specjalistycznych, jeżeli ma miejsce bezpośrednie ich powiązanie z jednostką produktu.

Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się:

  • zmienne pośrednie koszty produkcji, tj. koszty produkcji dotyczące wytwarzanego produktu, których zmiana następuje bezpośrednio wraz ze zmianą wielkości produkcji lub liczbą czasu pracy maszyn i urządzeń; zmiany tych kosztów mogą następować liniowo lub progresywnie; są to np. wartość zużytych materiałów, paliw, energii, niezliczonych do ww. kosztów bezpośrednich oraz
     
  • tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji (tj. kosztów produkcji dotyczących wytwarzanego produktu, które pozostają generalnie niezmienne w stosunku do wielkości produkcji), które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.

Do kosztów sprzedaży zaliczane są z kolei koszty związane ze sprzedażą wyrobów gotowych przez zakłady produkcyjne, w tym m.in. koszty załadunku i wyładunku, przeładunku oraz transportu wyrobów gotowych do nabywców, czy koszty reklamy związane ze zbytem wyrobów gotowych.

Natomiast koszty wydziałowe obejmują koszty wydziałów podstawowych jednostki prowadzących działalność produkcyjną, w sytuacji gdy nie jest możliwe przyporządkowanie tych kosztów w bezpośredni sposób do jednostki wytwarzanego produktu (lub zlecenia) na podstawie dowodów źródłowych. Ponieważ koszty wydziałowe nie są przyporządkowane w sposób bezpośredni, dlatego w celu ich rozliczenia na poszczególne produkty (lub zlecenia) jednostka musi zastosować odpowiedni klucz podziałowy. Może on być ilościowy lub wartościowy. W praktyce do rozliczenia można stosować np. płace bezpośrednie z narzutami, sumę kosztów bezpośrednich, czas pracy maszyn.

Z pytania nie wynika w jaki sposób są ewidencjonowane koszty pracy montażystów. Koszty te wraz z kosztami podróży służbowych pracowników, powinny być ujmowane według zasad ogólnych na jednym koncie kosztowym. Naszym zdaniem nie powinny to być ani koszty sprzedaży, ani koszty wydziałowe, o których mowa w pytaniu. W opisanej sytuacji możliwe jest przyjęcie rozwiązania ewidencyjnego polegającego na ujmowaniu w księgach rachunkowych kosztu montażu mebli, jako kosztów działalności pomocniczej (konto 53).

Koszty działalności pomocniczej obejmują koszty działalności, będącej w stosunku do podstawowej działalności produkcyjnej działalnością pomocniczą i są świadczone na rzecz innego zakładu jednostki. Przyjmuje się najczęściej w praktyce jako ww. działalność pomocniczą usługi transportu własnego, czy usługi remontowe. Możliwe jest także w sytuacji przedstawionej w pytaniu ujmować w księgach rachunkowych, jako koszty działalności pomocniczej, koszty montażu mebli, zapisem:

      - Wn konto 53 "Koszty działalności pomocniczej",
      - Ma odpowiednie konto w zespole 1, 2.

Na dzień bilansowy konto 53 "Koszty działalności pomocniczej" nie może wykazywać salda. Koszty te powinny zostać odpowiednio rozliczone na koszty działalności podstawowej - konto 50, koszty ogólnego zarządu - konto 55 lub nakłady na budowę lub ulepszenie środków trwałych. W sytuacji jednostki produkującej meble koszty działalności pomocniczej - montażystów powinny być odnoszone, po zrealizowaniu zamówienia, na zwiększenie kosztów działalności podstawowej - produkcyjnej.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieDelegacji.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
9
10
13
16
17
19
23
24
26
27
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.