vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Zamknięcie księgi podatkowej za 2018 rok - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 102 (1559) z dnia 20.12.2018

Wynagrodzenia za grudzień 2018 r. wypłacone w styczniu 2019 r.

Jesteśmy spółką jawną i ustalamy dochód na podstawie księgi podatkowej. Regulamin pracy przewiduje, że wynagrodzenia pracownicze za dany miesiąc są wypłacane 10. dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia za grudzień 2018 r. wypłacimy pracownikom w dniu 10 stycznia 2019 r. przelewem bankowym. Czy możemy wartość tych wynagrodzeń wpisać do księgi podatkowej za grudzień 2018 r.?

TAK. W sytuacji, gdy Czytelnicy wynagrodzenia wypłacą pracownikom w terminie przewidzianym w regulaminie pracy, to wartość wynagrodzeń należnych za grudzień 2018 r. mogą ująć w księdze podatkowej za grudzień 2018 r.

Ewidencjonując w księdze podatkowej wynagrodzenia pracownicze, konieczne jest uwzględnienie zasad wynikających z przepisów podatkowych wskazujących na moment, w którym wynagrodzenia te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Na podstawie art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof, jeżeli pracodawca zgodnie z regulaminem pracy wypłaca pracownikom należne za dany miesiąc wynagrodzenia do 10. dnia miesiąca następnego, to może ich wartość zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca, za który są należne, pod warunkiem że zostaną wypłacone w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi wynagrodzenia stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownikom.

Gdy spółka jawna - zgodnie z prawem zakładowym - wynagrodzenia za dany miesiąc wypłaca w terminie do 10. dnia następnego miesiąca, oznacza to, że wynagrodzenia należne za grudzień 2018 r. powinna uregulować do dnia 10 stycznia 2019 r. Skoro termin wypłaty zostanie dotrzymany, to wynagrodzenia te można uznać za koszt uzyskania przychodów w grudniu 2018 r. i wpisać do księgi podatkowej za ten miesiąc.

Jednak gdyby termin wypłaty nie został dochowany i wynagrodzenia należne za grudzień 2018 r. zostały postawione do dyspozycji pracowników pomiędzy 11 a 31 stycznia 2019 r., to ich wartość mogłaby zostać zaliczona do kosztów podatkowych i ujęta w księdze dopiero w styczniu 2019 r.

Wynagrodzenia pracownicze w kwocie brutto (w gotówce i w naturze) podlegają zaewidencjonowaniu w księdze podatkowej w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze". Jeśli wynagrodzenia wypłacane są przelewem na rachunki bankowe pracowników, to koszty tych wynagrodzeń ujmowane są w księdze na podstawie wyciągu bankowego.

Przykład

Zgodnie z regulaminem pracy wypłata wynagrodzeń pracowniczych należnych za dany miesiąc następuje 10. dnia następnego miesiąca.

Wariant I - wynagrodzenia za grudzień 2018 r. pracodawca postawił do dyspozycji pracowników w dniu 10 stycznia 2019 r. Wartość brutto tych wynagrodzeń może zatem wpisać do księgi podatkowej za grudzień 2018 r. w kolumnie 12.

Wariant II - wynagrodzenia za grudzień 2018 r. pracodawca wypłacił pracownikom w dniu 11 stycznia 2019 r. Z uwagi na niedotrzymanie terminu wypłaty wartość brutto tych wynagrodzeń może ująć w księdze podatkowej za styczeń 2019 r. w kolumnie 12.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
13
14
17
19
20
21
22
24
26
27
28
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.