Wycena rozchodu i stanu końcowego rzeczowych aktywów obrotowych
Rzeczowe składniki aktywów obrotowych w okresie sprawozdawczym podlegają, zgodnie z przeznaczeniem: zużyciu, sprzedaży, likwidacji itp. Na dzień rozchodu należy ustalić ich wartość. Problem dotyczy jednorodnych składników (materiałów, towarów bądź wyrobów), które jednostka nabyła lub wytworzyła w różnych okresach po różnych cenach zakupu (nabycia), kosztach wytworzenia.
Ustawa o rachunkowości w art. 34 ust. 4 wyszczególnia następujące metody ustalania wartości rozchodu, w tym zużycia, sprzedaży rzeczowych składników aktywów obrotowych:
1) według cen przeciętnych, to jest ustalonych w wysokości średniej ważonej cen (kosztów) danego składnika aktywów;
2) przyjmując, że rozchód składnika aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najwcześniej nabyła (wytworzyła) - tzw. metoda FIFO (pierwsze przyszło - pierwsze wyszło);
3) przyjmując, że rozchód składników aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najpóźniej nabyła (wytworzyła) - tzw. metoda LIFO (ostatnie przyszło - pierwsze wyszło);
4) w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen (kosztów) tych składników aktywów, które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć, niezależnie od daty ich zakupu lub wytworzenia.
Warto w tym miejscu wskazać, iż ustawa o rachunkowości nie zakazuje, aby dla różnych grup zapasów, przykładowo produktów, czy materiałów przyjmować różne metody wyceny rozchodu i stanu końcowego. Takiego samego zakazu nie ma również w przypadku jednakowych grup zapasów. Dlatego też do różnych co do rodzaju materiałów formalnie mogą być stosowane różne metody wyceny rozchodu.
Zwracamy uwagę, iż metody wyceny rozchodu określone w art. 34 ust. 4 ustawy o rachunkowości dotyczą składników rzeczowych aktywów obrotowych wycenianych w rzeczywistych cenach nabycia, zakupu albo według kosztów wytworzenia.
Jeżeli do wyceny materiałów, towarów lub wyrobów gotowych na dzień ich przyjęcia do magazynu jednostka przyjęła stałe ceny ewidencyjne, to do wyceny rozchodu tych składników stosuje się również stałe ceny ewidencyjne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|