vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów - Dodatek nr 9 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10 (490) z dnia 20.05.2019

Wynagrodzenia pracownicze gdy pracodawca nie opłacił naliczonych od nich składek ZUS i zaliczki na podatek

Wynagrodzenia pracowników są płatne, zgodnie z regulaminem wynagradzania, w ostatnim dniu roboczym miesiąca, za który są należne. Wynagrodzenia za kwiecień 2019 r. zostały wypłacone z opóźnieniem, tj. 6 maja br. W tym terminie pracodawca wypłacił kwotę netto wynagrodzeń, ale nie wpłacił naliczonych składek ZUS oraz zaliczki na podatek. Czy w takiej sytuacji w podatkowej księdze pod datą wypłaty wynagrodzeń należy je ująć w wysokości netto czy brutto?

W dacie wypłaty spóźnionych wynagrodzeń podatnik powinien zaliczyć do kosztów podatkowych i ująć w podatkowej księdze wartość brutto wynagrodzeń, bez względu na to, w jakim terminie dokona wpłaty pobranych od nich składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy.

Koszty wynagrodzeń pracowników są kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof. Zatem pracodawca powinien ujmować te koszty w ewidencji prowadzonej dla celów rozliczenia podatku od dochodu z działalności gospodarczej.

Sposób ujęcia kosztów wynagrodzeń w podatkowej księdze opisuje ust. 12 objaśnień, zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Z jego treści wynika, że do wpisywania wynagrodzeń wypłacanych pracownikom (w gotówce i w naturze), a także wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia i o dzieło, przeznaczona jest kolumna 12 księgi "wynagrodzenia w gotówce i w naturze". Chodzi tu o wynagrodzenia brutto, a więc z uwzględnieniem potrącanych przez płatnika (pracodawcę/zleceniodawcę) ze środków osób zatrudnionych:

  • składek na ubezpieczenia społeczne,
     
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne i 
     
  • podatku/zaliczek na podatek.

Ujmując w podatkowej księdze omawiane koszty, należy kierować się również regulacjami zawartymi w art. 22 updof.

W przypadku kosztów wynagrodzeń nie obowiązuje zasada, w myśl której koszty uzyskania przychodów potrąca się w dacie ich poniesienia, czyli na dzień wystawienia dowodu będącego podstawą ujęcia kosztu w podatkowej księdze.

Przy rozliczaniu kosztów wynagrodzeń pracowniczych stosuje się przepisy szczególne, tj. art. 22 ust. 6ba w związku z art. 23 ust. 1 pkt 55 updof. Z ich uregulowań wynika, że należności ze stosunku pracy są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W razie uchybienia przyjętemu terminowi wypłaty, należności mogą być zaliczone do kosztów podatkowych dopiero z chwilą ich faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji.

W sytuacji opisanej w pytaniu wynagrodzenia za kwiecień 2019 r. zgodnie z regulaminem wynagradzania powinny być wypłacone w ostatnim dniu roboczym tego miesiąca. Zostały jednak wypłacone dopiero 6 maja 2019 r., co oznacza, że nie dochowano terminu ich wypłaty. Zatem mogą być zaliczone do kosztów w dacie wypłaty. Pod tą datą pracodawca może je ująć w podatkowej księdze w kolumnie 12:

  • na podstawie listy płac lub innego dowodu, na którym pracownik potwierdza własnym podpisem kwotę otrzymanego wynagrodzenia w danym dniu - gdy wypłata nastąpiła w kasie,
     
  • na podstawie dowodu zapłaty (np. polecenia przelewu) - jeżeli wypłaty dokonano przelewem.

W okolicznościach opisanej sprawy wątpliwości podatnika budzi kwestia, czy w dacie wypłaty spóźnionych wynagrodzeń, w podatkowej księdze powinien on wykazać jedynie wynagrodzenia w kwocie netto, czy wynagrodzenia w kwocie brutto, a więc w wysokości obejmującej również potrącone - lecz nieuiszczone na rzecz właściwych organów - składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek.

Odnosząc się do wspomnianej kwestii, należy zauważyć, że w przypadku gdy termin wypłaty wynagrodzeń ze stosunku pracy zostanie naruszony przez pracodawcę, jego naruszenie wpływa na moment rozliczenia tych wynagrodzeń w kosztach podatkowych. Zakres kosztów podlegających rozliczeniu pozostaje natomiast bez zmian. Skoro więc wpisaniu do podatkowej księgi podlegają wynagrodzenia brutto obejmujące wynagrodzenia netto przypadające do wypłaty pracownikom, oraz wartość potrąceń, w szczególności z tytułu obciążeń publicznoprawnych, kosztem u pracodawcy staje się cała kwota tych wynagrodzeń. Przemawia za tym również to, że o ile składki ZUS czy zaliczka na podatek od wynagrodzenia pracownika powinna być potrącona w momencie wypłaty, to już dla odprowadzenia tych należności na rzecz ZUS czy urzędu skarbowego, odrębne przepisy przewidują szczególne terminy. Brak jest natomiast regulacji w ustawie o PIT, które wyznaczałyby moment uwzględnienia tych należności w kosztach podatkowych w powiązaniu z terminem ich zapłaty.

Tak więc podatnik na dzień wypłaty (postawienia do dyspozycji) pracownikom spóźnionych wynagrodzeń za kwiecień 2019 r., może w ciężar kosztów podatkowych ująć wartość brutto wynagrodzeń, a więc wraz z kwotą składek i zaliczek potrąconych, lecz nieopłaconych jeszcze do ZUS i urzędu skarbowego.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.