vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów - Dodatek nr 9 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10 (490) z dnia 20.05.2019

Koszty związane z importem towarów handlowych

Prowadzę działalność gospodarczą, którą rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach tej działalności dokonałem importu towarów handlowych. Wartość towarów wpisałem do księgi pod datą wystawienia faktury (była wcześniejsza od daty otrzymania towarów), a koszt z tytułu opłat celnych związanych z importem - pod datą wystawienia dowodu celnego (SAD). Zapisy przypadły w różnych miesiącach roku podatkowego. Czy taki sposób ujęcia kosztów w księdze jest prawidłowy?

Zakup towarów handlowych i ich import dokumentują odrębne dowody, wystawione w innych terminach. Skoro moment poniesienia każdego z tych kosztów jest inny, należy uznać za prawidłowe ich odrębne ujęcie w podatkowej księdze.

Z uregulowań zawartych w rozporządzeniu wynika, że do wpisywania w księdze kosztów zakupu towarów handlowych (tj. wyrobów przeznaczonych do sprzedaży w stanie nieprzerobionym), przeznaczona jest kolumna 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu".

W odniesieniu do towarów handlowych pochodzących z importu za cenę zakupu, w myśl definicji zawartej w § 3 pkt 2 rozporządzenia, przyjmuje się cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, którą:

  • pomniejsza się o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami,
     
  • obniża się o rabaty, opusty, inne podobne obniżenia,
     
  • powiększa się o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe.

Specyficzna sytuacja przy imporcie związana jest z faktem, że wartość poszczególnych elementów ceny zakupu określają odrębne dokumenty, tzn. wartość towaru, VAT i ewentualnych obniżek wynika zasadniczo z faktury wystawionej przez sprzedawcę, natomiast wartość opłat celnych potwierdza dokument celny (np. SAD), który importer otrzymuje z urzędu celnego.

W tej sytuacji mogą pojawić się wątpliwości, jak opisane w pytaniu przez podatnika, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje importu towarów handlowych, czy prawidłowo ujmuje on koszty importowanych towarów handlowych w księdze, gdy cenę należną sprzedawcy za towary oraz wartość opłat celnych ujmuje w księdze w różnych pozycjach i terminach (tj. w dacie wystawienia faktury sprzedaży oraz w dacie dokumentu celnego).

W naszej ocenie, takie ujęcie kosztów zakupu towarów importowanych jest prawidłowe. Należy zwrócić uwagę, że wpisaniu do podatkowej księgi podlegają koszty uzyskania przychodu poniesione przez podatnika w związku z działalnością gospodarczą. Jak określić moment poniesienia kosztu podatkowego, wskazuje art. 22 ust. 6b updof. Z treści tego przepisu wynika, że za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dokumentu stanowiącego podstawę ujęcia (zaksięgowania) kosztu w podatkowej księdze. Z kolei jak stanowi § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia, podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m.in. faktury oraz dokumenty celne, wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami.

W świetle tych regulacji należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku koszty podatkowe z tytułu zakupu towarów handlowych (tj. cena należna sprzedającemu) i ich importu (tj. opłaty celne), podatnik ponosi w różnych momentach. Każde z tych zdarzeń jest bowiem udokumentowane odrębnym dowodem. Niezasadne byłoby więc w tej sytuacji korygowanie zapisu (zwiększenie) dotyczącego kosztu zakupu towarów handlowych - wpisanego do księgi na podstawie faktury - po otrzymaniu przez podatnika dokumentu celnego, skoro w dacie wystawienia faktury koszt z tytułu opłat celnych nie istniał.

Tym samym podatnik postępuje prawidłowo, księgując w osobnych pozycjach, na podstawie odrębnych dowodów księgowych, wartość nabytych towarów handlowych oraz opłaty celne z tytułu importu tych towarów. Przy czym istotne jest, by zapis dokonany na podstawie dokumentu celnego można było powiązać z zaksięgowaną wcześniej fakturą potwierdzającą zakup towarów, zważywszy, że w spisie z natury sporządzanym na koniec roku, towary te podatnik powinien zasadniczo wyceniać według ceny zakupu obejmującej wartość samych towarów, jak też opłat celnych związanych z ich importem.

Zakup towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Przy czym organy podatkowe stoją w tej kwestii na stanowisku, że jeżeli faktura dokumentująca nabycie towarów handlowych została wystawiona przed dostawą towarów, to koszt zakupu towarów należy wpisać do księgi w dacie wystawienia faktury.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
13
14
17
19
20
21
23
24
26
27
28
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.