vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Koszty i ich korekta w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1696) z dnia 14.04.2020

Ewidencja zakupu niskocennego środka trwałego

W marcu 2020 r. zakupiłem komputer, którego wartość początkowa wyniosła 5.000 zł. Został on przekazany do używania w marcu 2020 r. Ze względu na niską wartość tego urządzenia chciałbym dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Jak ująć go w księdze podatkowej?

Jeśli komputer, którego wartość początkowa wynosi 5.000 zł, zostanie uznany za środek trwały, to Czytelnik może od jego wartości dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Składnik majątku uznany za środek trwały podatnik ma obowiązek ująć w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych bez względu na to, czy dokona jednorazowego odpisu, czy będzie amortyzował go na zasadach ogólnych. Jednorazowy odpis amortyzacyjny może zostać ujęty w księdze podatkowej zarówno w marcu 2020 r., jak i w kwietniu 2020 r. Wyboru w tej sprawie dokonuje podatnik.

Składnik majątku zakupiony przez przedsiębiorcę może zostać zakwalifikowany do środków trwałych, jeśli spełnia warunki określone w art. 22a ust. 1 ustawy o pdof, czyli m.in. jest kompletny i zdatny do użytku, będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a przewidywany okres jego ekonomicznej użyteczności przekracza rok.

Jeżeli wartość początkowa zakupionego składnika majątku spełniającego warunki do uznania go za środek trwały nie przekracza 10.000 zł, przedsiębiorca może:

1) uznać go za środek trwały, wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i amortyzować na zasadach ogólnych określonych w art. 22h-22m ustawy o pdof,

2) zaliczyć go do środków trwałych, ująć w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania go do używania lub w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3 ustawy o pdof),

3) nie uznawać go za środek trwały i jego wartość odnieść bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania (art. 22d ust. 1 ustawy o pdof).

Przy czym do końca 2019 r., gdy wartość składnika majątku spełniającego warunki do uznania go za środek trwały została odniesiona bezpośrednio w koszty (sytuacja z pkt 3), a przekraczała 1.500 zł, składnik ten należało objąć ewidencją wyposażenia. Obecnie nie ma już tego obowiązku. Od 1 stycznia 2020 r., na mocy nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zniesiony został obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia.

Wartość odpisów amortyzacyjnych ujmuje się w księdze podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Jeśli podatnik zdecyduje odnieść bezpośrednio w koszty wartość składnika majątku spełniającego warunki do uznania go za środek trwały, to także należy ująć ją w kolumnie 13 księgi.

Przykład

Założenia

  1. W marcu 2020 r. podatnik dokonał zakupu komputera. Jego wartość początkowa wynosiła 5.000 zł. Został on zakwalifikowany do środków trwałych. Oddano go do używania w marcu 2020 r. i ujęto w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
     
  2. Ze względu na niską wartość początkową środka trwałego, tj. poniżej 10.000 zł, podatnik zamortyzował komputer w sposób uproszczony poprzez dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu następnym po miesiącu oddania go do używania.

Zapisy w księdze podatkowej

W księdze podatkowej za kwiecień 2020 r. podatnik dokonał następujących zapisów:

- w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 30.04.2020 r.,

- w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki": 5.000 zł.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
9
11
12
17
18
19
24
25
26
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.