vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Ewidencjonowanie w księgach rachunkowych wydatków na samochody - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 95 (1761) z dnia 26.11.2020

Opłata rejestracyjna jako składowa wartości początkowej nowego fabrycznie samochodu

W listopadzie 2020 r. spółka jawna nabyła nowy fabrycznie samochód. Przy zakupie zapłaciła w salonie 800 zł za jego rejestrację. Z tego tytułu otrzymała pokwitowanie z pieczątką i podpisem salonu. Pojazd ten chce wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Czy opłatę rejestracyjną należy uwzględnić w wartości początkowej tego pojazdu?

TAK. Opłata, jaka została poniesiona przy rejestracji nowego fabrycznie samochodu, powinna zostać w spółce odniesiona na zwiększenie jego wartości początkowej.

Środki trwałe są wprowadzane do ewidencji bilansowej w ich wartości początkowej. Jeżeli taki składnik majątku został zakupiony, jego wartość początkową stanowi cena jego nabycia. Określa tak art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Ceną nabycia jest cena zakupu składnika aktywów, która obejmuje kwotę należną sprzedającemu (bez podlegających odliczeniu VAT oraz podatku akcyzowego), a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym. Podlega ona obniżeniu o rabaty, opusty i inne zmniejszenia. Powiększa się ją natomiast m.in. o koszty, które odnoszą się bezpośrednio do tego zakupu. Są to przykładowo koszty transportu, załadunku czy ubezpieczenia w drodze. Ważne jest, że w wartości początkowej środka trwałego trzeba uwzględnić również koszty obsługi zobowiązań (np. kredytu) zaciągniętych w celu sfinansowania jego zakupu i związane z nimi różnice kursowe, pod warunkiem że wydatki te zostaną poniesione przed oddaniem tego składnika majątku do używania. Wynika to z art. 28 ust. 2 i 8 ustawy o rachunkowości.

Składnik majątku może zostać uznany za środek trwały, gdy spełnia wymogi wskazane w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości. Jednym z nich jest warunek zdatności do używania. Na podstawie pkt 4.15 i 4.16 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe", składnik majątku, jakim jest środek trwały, uznaje się za zdatny do użytkowania, jeżeli jest kompletny i jednocześnie spełnia:

a) wymogi prawne przewidziane w przepisach regulujących szczególne warunki, jakie muszą spełniać określone kategorie środków trwałych, aby zostały dopuszczone do użytkowania,

b) wymogi wewnętrzne polegające na jego dostosowaniu do miejsca i warunków funkcjonowania, zgodnie z wymaganiami jednostki.

Środek trwały uznaje się za kompletny, gdy może realizować przypisane mu funkcje, co oznacza, że spełnia wszystkie warunki techniczne (pod względem konstrukcyjnym) i prawne przewidziane dla danej kategorii środków trwałych, a w szczególności zawiera wszystkie części składowe. W spółce warunkiem kompletności, a co się z tym wiąże również zdatności do używania, było m.in. zarejestrowanie fabrycznie nowego pojazdu. Koszty poniesione z tego tytułu podlegają więc zaliczeniu do jego wartości początkowej.

W księgach rachunkowych wydatki na zakup samochodu oraz opłata rejestracyjna powinny zostać zaksięgowane na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Pod datą oddania pojazdu do używania koszty zgromadzone na koncie 08 przeksięgowuje się na konto 01 "Środki trwałe". Operacja ta może być dokonywana zapisem:

- Wn konto 01 "Środki trwałe",

- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie".

Z pytania nie wynika, czy zakupiony pojazd jest samochodem osobowym czy ciężarowym. Jest to o tyle istotne, że w przypadku samochodu osobowego spółce może w związku z jego zakupem przysługiwać prawo do odliczenia 50% kwoty VAT naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury (art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT). W takiej sytuacji kwota VAT w części niepodlegającej odliczeniu powinna zostać uwzględniona w wartości początkowej tego auta (przykład).

Przykład

Założenia

  1. W listopadzie 2020 r. spółka jawna zakupiła w salonie samochodowym fabrycznie nowy samochód osobowy za kwotę 71.340 zł brutto (w tym VAT 13.340 zł). Jednostce przysługuje odliczenie VAT w wysokości 50%, tj. 6.670 zł.
     
  2. W związku z zakupem pojazdu poniesiono wydatek na jego rejestrację w wysokości 800 zł. Kwota ta została wpłacona gotówką w salonie samochodowym. Pojazd wprowadzono do ewidencji środków trwałych w listopadzie 2020 r.

Dekretacja

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. Faktura za zakup samochodu osobowego:
   a) kwota brutto zobowiązania 71.340 zł 30 24
   b) VAT naliczony podlegający odliczeniu 6.670 zł 22-2 30
   c) wartość netto z VAT niepodlegającym odliczeniu 58.000 zł + 6.670 zł 64.670 zł 08 30
2. KW - opłata za rejestrację pojazdu: 800 zł 08 10
3. OT - przyjęcie pojazdu do używania: 65.470 zł 01 08

Księgowania

Opłata rejestracyjna jako składowa wartości początkowej nowego fabrycznie samochodu
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
9
10
11
13
17
18
19
24
25
27
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.