vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 1 marca br. - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów uzyskanych w 2020 r. Uwaga: Do 1 marca br. - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o danych wykazanych w raportach rozliczeniowych za 2020 r. 1 marca 2021 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-28, PIT-28S za 2020 r. Terminy przekazania przez płatników deklaracji i informacji za 2020 r. (czytaj więcej)
A A A

Księga podatkowa w 2021 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 7 (1778) z dnia 25.01.2021

Koszty w księdze, gdy nie osiągnięto żadnego przychodu

Prowadzę księgę podatkową. Czy w sytuacji, gdy nie mam żadnego przychodu w danym miesiącu, a tylko same faktury kosztowe, to mogę je ująć w księdze podatkowej?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o pdof. Stanowi o tym art. 22 ust. 1 tej ustawy. Zatem, jeśli podatnik poniósł wydatki, które pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem, są właściwie udokumentowane i nie ma ich w katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 23 ustawy o pdof, to może je ująć w księdze podatkowej jako koszty uzyskania przychodów. Przy tym związek wydatku z przychodami może być:

  • bezpośredni, gdy da się określić, z którym przychodem się wiąże (np. koszty zakupu towarów, materiałów wiążą się bezpośrednio z uzyskaniem przychodu z tytułu sprzedaży towarów lub wyrobów) lub
  • pośredni, gdy nie da się go powiązać bezpośrednio z konkretnym przychodem, ale służy generalnie osiąganiu przychodów albo ich zachowaniu lub zabezpieczeniu, dotyczy całokształtu działalności (np. koszty energii, reklamy, ubezpieczeń, remontów).

Może się zdarzyć, że podatnik poniesie w danym miesiącu wydatki, które zmierzają do powstania przychodów dopiero w miesiącu czy miesiącach następnych (dzieje się tak np. w okresie rozpoczynania działalności gospodarczej). Warto podkreślić, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki racjonalne i gospodarczo uzasadnione, których celem poniesienia jest osiągnięcie potencjalnego przychodu, niezależnie od tego, czy przychód ten powstanie, czy ostatecznie nie wystąpi (na skutek zdarzeń niewynikających z winy podatnika).

Koszty powinny być wpisane do księgi podatkowej zgodnie z wybraną przez podatnika metodą ewidencji kosztów. Podatnik wybiera metodę ewidencji kosztów i stosuje ją konsekwentnie przez cały rok podatkowy. Jeśli księguje koszty zgodnie z metodą uproszczoną, określoną w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof, koszty potrąca zasadniczo (przy uwzględnieniu wyjątków określonych w ustawie) w dacie poniesienia. Datą poniesienia jest generalnie dzień wystawienia faktury, rachunku lub innego dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o pdof). W przypadku gdy podatnik stosuje metodę memoriałową ewidencji kosztów, uregulowaną w art. 22 ust. 5-5c i 6 ustawy o pdof, koszty:

  • bezpośrednio związane z przychodami ujmuje w roku, w którym powstał przychód,
  • pośrednio związane z przychodami księguje, co do zasady, w dacie poniesienia (jak w metodzie uproszczonej), chyba że dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego - wtedy rozlicza je proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu poniesione koszty, jeśli spełniają warunki do uznania ich za koszty uzyskania przychodów, mogą zostać ujęte w księdze podatkowej. Jeżeli podatnik przyjął uproszczoną metodę ewidencji kosztów, powinien wpisać je pod datami wystawienia faktur, niezależnie od tego, kiedy powstanie przychód z nimi związany i jakiego okresu dotyczą. Gdyby prowadził księgę metodą memoriałową, to koszty bezpośrednie powinien księgować w dacie powstania przychodu z nimi związanego, a koszty pośrednie w trakcie roku tak jak przy metodzie uproszczonej (na przełomie roku musiałby przyporządkować do właściwych lat koszty pośrednie dotyczące okresu przekraczającego rok podatkowy).

Trzeba też zauważyć, że podatnicy prowadzący księgę podatkową muszą na koniec każdego roku sporządzać spis z natury i uwzględnić go przy ustalaniu dochodu, co w istocie doprowadza wartość kosztów zakupu towarów, materiałów, wytworzenia wyrobów i usług ujętych w księdze w tym roku do wartości związanej z uzyskanymi w tym roku przychodami z ich sprzedaży (por. art. 24 ust. 2 ustawy o pdof).

Przykład

Podatnik wykonujący działalność usługową, rozliczający się na podstawie księgi podatkowej prowadzonej metodą uproszczoną, w styczniu 2021 r. otrzymał wystawione w tym miesiącu: fakturę za energię, z której wynikał koszt w kwocie 200 zł, i fakturę za wynajem lokalu za ten miesiąc, z której wynikał koszt w kwocie 2.500 zł. Koszty te wpisał do księgi podatkowej na podstawie faktur pod datami ich wystawienia. Załóżmy, że były to jedyne koszty, które wystąpiły u niego w tym miesiącu (łącznie 2.700 zł). Jako że w styczniu 2021 r. nie świadczył usług, nie uzyskał żadnego przychodu.

Zasadniczo dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących księgi podatkowe jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania (por. art. 44 ust. 2 ustawy o pdof). Podatnik w styczniu 2021 r. poniósł stratę na działalności w wartości 2.700 zł.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.