
Ewidencja kosztów handlowych równocześnie według rodzajów i funkcji
Ewidencja i rozliczanie kosztów handlowych według rodzajów i równocześnie według funkcji polega na tym, że koszty proste działalności operacyjnej księguje się bieżąco, na podstawie dokumentów źródłowych na odpowiednich kontach zespołu 4 - według rodzajów. Równolegle koszty te przenosi się w ciężar kont zespołu 5 za pomocą konta 49 "Rozliczenie kosztów".
Ewidencja kosztów na kontach zespołu 4 i 5 1. Bieżące księgowania kosztów według rodzajów na podstawie dowodów źródłowych: - Wn konto 40 "Koszty według rodzajów", 2. Rozliczenie kosztów działalności handlowej: a) na odpowiednie konta zespołu 5: - Wn konto 51 "Koszty działalności podstawowej - handlowej", b) koszty zakwalifikowane do rozliczenia w czasie: - Wn konto 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów", |
Przyjęcie zasad ewidencji rozliczania kosztów na kontach zespołu 4 i 5 daje możliwość sporządzania rachunku zysków i strat zarówno w postaci porównawczej, jak i kalkulacyjnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|