vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Ewidencja kosztów w księdze podatkowej - wybrane problemy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 75 (1846) z dnia 20.09.2021

Skutki przekazania towarów handlowych na ekspozycję

Prowadzimy sklep. Przekazujemy część zakupionych towarów na ekspozycję sezonową, w witrynie sklepu. Zdarza się, że ze względu m.in. na działanie promieni słonecznych czy zakurzenie towary te nie nadają się już do sprzedaży. Czy koszt zakupu towarów przekazanych na ekspozycję należy wyksięgować z kolumny 10 księgi podatkowej "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu"?

Wydatki poniesione na zakup towarów handlowych ujmuje się w kolumnie 10 księgi podatkowej "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Przy czym towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Tak wynika z § 3 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). W momencie zakupu towarów spełniają one przytoczoną definicję. Ich wartość może figurować w kolumnie 10 do czasu, gdy przestaną tę definicję spełniać.

Jeżeli już w momencie przekazania towarów na ekspozycję Czytelnicy uznają, że towary te nie będą wystawiane do sprzedaży, powinni w tej dacie przeksięgować ich wartość z kolumny 10 do kolumny 13 księgi "Pozostałe wydatki" jako koszty reklamy. Wartość towarów przekazanych na ekspozycję należy wówczas wpisać w kolumnie 10 ze znakiem minus i w tym samym wierszu wpisać ją w kolumnie 13 księgi ze znakiem dodatnim. Podstawą tego zapisu może być dowód księgowy sporządzony przez podatnika we własnym zakresie wyjaśniający okoliczności przekazania towarów na cele reklamy oraz zawierający dane wskazane w § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia. W przypadku gdyby ekspozycja spełniała definicję środka trwałego wskazaną w art. 22a ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), koszt zakupu przekazanych na nią towarów (wyksięgowany z kolumny 10) mógłby stanowić wartość początkową tego środka trwałego.

Z kolei gdy towary przekazane na ekspozycję nadal są przeznaczone do sprzedaży, ich wartość należy pozostawić w kolumnie 10, a uzyskany następnie z ich sprzedaży przychód należy ująć w kolumnie 7 księgi "Wartość sprzedanych towarów i usług". Natomiast gdy okaże się, że ostatecznie towary nie zostaną sprzedane ze względu na ich zniszczenie powstałe niezależnie od winy podatnika, trzeba je będzie w dacie likwidacji przeksięgować z kolumny 10 do kolumny 13 księgi na podstawie protokołu likwidacji towarów zawierającego informacje o okolicznościach zniszczenia tych towarów oraz dane z § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
9
10
13
16
17
19
23
24
26
27
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.