vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Ewidencja kosztów w księdze podatkowej - wybrane problemy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 75 (1846) z dnia 20.09.2021

Korekta błędnej ceny zakupu towarów handlowych

We wrześniu 2021 r. otrzymałem fakturę korygującą dotyczącą faktury za zakup towarów z lipca 2021 r. Faktura pierwotna zawierała błędną cenę, tj. wyższą niż uzgodniłem z kontrahentem. Kiedy i jak ująć fakturę korygującą w prowadzonej księdze podatkowej?

Zgodnie z art. 22 ust. 7c ustawy o pdof, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów (w tym odpisu amortyzacyjnego) nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, to korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Zatem korekty kosztu dokonuje się na bieżąco, chyba że jest ona spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką. Wówczas korekty należy dokonać poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów w okresie rozliczeniowym, w którym zostały ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W sytuacji opisanej w pytaniu przyczyną wystawienia faktury korygującej był błąd popełniony na fakturze pierwotnej (błąd w cenie towarów), więc mamy do czynienia z błędem rachunkowym. Oznacza to, że korekty kosztów uzyskania przychodów należy dokonać wstecz, tj. w okresie, w którym pierwotnie koszt został potrącony przez podatnika. Zatem jeśli zakup towarów został przez podatnika ujęty w księdze podatkowej za lipiec 2021 r., w celu dokonania korekty należałoby zaksięgować fakturę korygującą w księdze za ten miesiąc, dopisując ją do tego miesiąca w papierowej wersji księgi lub na wydruku komputerowym księgi za lipiec (jeśli księga prowadzona jest w programie komputerowym uniemożliwiającym doksięgowanie faktury do rozliczonego już miesiąca). Zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów dokonuje się poprzez wpisanie kwoty zmniejszenia ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym. Wynika to z § 11 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W omawianym przypadku trzeba także skorygować podsumowanie kolumn księgi za lipiec 2021 r., a także za sierpień 2021 r., jeżeli podsumowania były dokonywane narastająco.


Korekta kosztów dokonywana w związku z wcześniej popełnionym błędem nie jest ujmowana w księdze podatkowej w miesiącu otrzymania faktury korygującej.


W omawianym przypadku otrzymana faktura korygująca pozostaje bez wpływu na zapisy w księdze podatkowej za wrzesień 2021 r.

Przykład

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się z podatku dochodowego na podstawie księgi podatkowej prowadzonej w wersji papierowej. W dniu 27 lipca 2021 r. otrzymał wystawioną tego dnia fakturę za zakup towarów (wraz z dostawą tych towarów) na 15.000 zł. Ujął tę kwotę w kolumnie 10 księgi za lipiec 2021 r. "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Cena towarów określona w fakturze nie odpowiadała jednak uzgodnieniom między podatnikiem a sprzedawcą towarów, więc podatnik zwrócił się o korektę tej faktury.

W dniu 10 września 2021 r. otrzymał fakturę korygującą z tego dnia, zmniejszającą koszt zakupu towarów o 3.000 zł. Podatnik w papierowej wersji księgi podatkowej za lipiec 2021 r. ujął fakturę korygującą, wpisując w kolumnie 10 kwotę (-) 3.000 zł. Następnie ponownie podsumował zapisy w księdze za miesiące lipiec-sierpień 2021 r. (były one podsumowywane narastająco).

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
9
10
13
16
17
19
23
24
26
27
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.