vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Problematyczne zapisy w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1905) z dnia 14.04.2022

Wystawiona faktura zaliczkowa i końcowa a zapisy w księdze

Otrzymałem w marcu 2022 r. zaliczkę na 50% wartości usługi. Wystawiłem na tę okoliczność fakturę zaliczkową. Usługę wykonałem w kwietniu 2022 r. i wystawiłem fakturę końcową. Jak należy ująć to zdarzenie w księdze podatkowej? Czy powinienem wpisać przychód z tytułu usługi w połowie wartości w marcu 2022 r. i w drugiej połowie wartości w kwietniu 2022 r.?

Zaliczka otrzymana na poczet usługi nie stanowi przychodu podatkowego, tym samym nie podlega wpisaniu do księgi podatkowej w kolumnie przeznaczonej do ewidencji takich przychodów.

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) przychód z działalności gospodarczej powstaje m.in. w dniu wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi - nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Oznacza to, że jeżeli przed wykonaniem usługi zostanie wystawiona faktura (końcowa) albo uregulowana należność (ostatecznie), przychód powstanie odpowiednio wcześniej. Jednocześnie w art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o pdof określono, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1j ustawy o pdof).

Zaliczka jest kwotą wpłaconą na poczet przyszłych należności, zostanie rozliczona po wykonaniu usługi lub zwrócona, jeśli zamawiający zmieni zdanie co do złożonego przez siebie zamówienia. Nie ma więc charakteru ostatecznego. Fakt otrzymania zaliczki przed wykonaniem usługi nie jest jednoznaczny z uregulowaniem należności. Również fakt wystawienia przez podatnika (będącego czynnym podatnikiem VAT) faktury zaliczkowej w związku z otrzymaną przedpłatą nie wywołuje żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego. Dlatego otrzymanej zaliczki, udokumentowanej fakturą zaliczkową, podatnik nie powinien ujmować w księdze podatkowej w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług". Może natomiast dla celów dowodowych dokonać na podstawie faktury zaliczkowej zapisu w kolumnie 17 "Uwagi" (nie jest to obowiązkowe), która nie jest uwzględniana przy ustalaniu dochodu.

W księdze podatnik ujmie przychód w dacie wykonania usługi. Wtedy na podstawie wystawionej faktury końcowej dokona zapisów w kolumnie 7. Faktura końcowa powinna zawierać wykaz faktur zaliczkowych wystawionych przed wykonaniem usługi oraz wartość należności za usługę pomniejszoną o wartość otrzymanych części zapłaty.

Przykład

W dniu 4 marca 2022 r. kontrahent wpłacił na rachunek bankowy podatnika 50% zaliczkę na poczet usługi w kwocie 1.230 zł. Na tę okoliczność wystawiono fakturę zaliczkową (wartość netto 1.000 zł, VAT 230 zł). Usługę wykonano 7 kwietnia 2022 r. i w tym dniu wystawiono fakturę końcową w kwocie 1.230 zł (w tym VAT 230 zł).


Zapisy w księdze podatkowej

W księdze za marzec 2022 r. podatnik, w oparciu o fakturę zaliczkową, wpisał:

- w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 4.03.2022 r.,
- w kolumnie 6 "Opis zdarzenia gospodarczego": zaliczka na poczet usługi,
- w kolumnie 17 "Uwagi": 1.000 zł.

W księdze za kwiecień 2022 r. podatnik, w oparciu o fakturę końcową, wpisał:

- w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 7.04.2022 r.,
- w kolumnie 6 "Opis zdarzenia gospodarczego": wykonanie usługi dla kontrahenta,
- w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług": 2.000 zł.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
18
19
21
22
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.