vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Problematyczne zapisy w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1905) z dnia 14.04.2022

Sprzedaż towarów wydawanych partiami

W ciągu miesiąca wydaję klientom towary w oparciu o dowody "WZ - Wydanie na zewnątrz". Za towary te odbiorcy płacą gotówką lub kartą. Na początku kolejnego miesiąca wystawiam fakturę dokumentującą całą sprzedaż dla poszczególnych klientów w danym miesiącu. Czy przychód z tytułu sprzedaży towarów wpisywać do księgi podatkowej za cały miesiąc jedną kwotą na podstawie ewidencji prowadzonej dla celów VAT, czy na podstawie wystawionej w kolejnym miesiącu faktury zbiorczej?

Czytelnik przychód ze sprzedaży towarów może wpisywać do księgi podatkowej na koniec miesiąca, w oparciu o miesięczne zestawienie sporządzone na podstawie ewidencji prowadzonej dla celów VAT.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ustawy o pdof za datę powstania przychodu uważa się m.in. dzień wydania rzeczy, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. O dacie powstania przychodu decyduje więc to, które z wymienionych zdarzeń wystąpi jako pierwsze. W sytuacji przedstawionej w pytaniu moment uzyskania przychodu przez Czytelnika wyznacza data wydania poszczególnych partii towarów. Data wystawienia faktury zbiorczej nie ma wpływu na moment powstania przychodu z tej sprzedaży.

Podatnicy prowadzący odrębną ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1 lub ust. 3 ustawy o VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zapisów w księdze dotyczących przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą dokonywać na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych z tej ewidencji. Takie zestawienie zawiera co najmniej datę i kolejny numer zestawienia, sumę przychodów ze sprzedaży pomniejszoną o VAT należny oraz o wartość towarów i usług niestanowiącą przychodów w rozumieniu ustawy o pdof i powiększoną o przychody nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania dla celów VAT (§ 20 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz. U. z 2019 r. poz. 2544).

W pytaniu wskazano, że przekazanie towarów klientowi w ciągu miesiąca potwierdzane jest każdorazowo przez wystawienie dowodu "WZ - Wydanie na zewnątrz". Ich sprzedaż w danym miesiącu dokumentowana jest jedną fakturą zbiorczą sporządzoną na początku kolejnego miesiąca. Przychód z tytułu sprzedaży towarów powinien zostać zaewidencjonowany w księdze podatkowej w miesiącu, w którym towary zostały wydane. Zatem kwotę przychodów w omawianym przypadku można wpisywać do księgi w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług" pod datą ostatniego dnia miesiąca na podstawie miesięcznego zestawienia sporządzonego w oparciu o ewidencję, którą podatnik prowadzi dla celów VAT.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
18
19
21
22
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.