vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Problematyczne zapisy w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1905) z dnia 14.04.2022

Nieopłacona faktura zakupowa a zapisy w księdze

W styczniu 2022 r. podatnik zakupił towary handlowe i fakturę za ten zakup ujął w księdze podatkowej w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Termin płatności przypadał na styczeń 2022 r. Podatnik do tej pory nie zapłacił tej faktury. Czy trzeba skorygować koszty w księdze?

W przypadku gdy dłużnik nie zapłaci w odpowiednim terminie zobowiązania, może wystąpić konieczność zwiększenia podstawy opodatkowania o wartość tego zobowiązania zaliczaną do kosztów podatkowych. Nie koryguje się natomiast kosztów ujętych w księdze podatkowej.

Zakup towarów handlowych powinien być wpisany do księgi podatkowej w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" zasadniczo niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Stanowi o tym § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W sytuacji opisanej w pytaniu zakup został udokumentowany fakturą, więc powinien zostać zaewidencjonowany w dacie wystawienia tej faktury. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 6b ustawy o pdof za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Warto zaznaczyć, że aby ująć wydatek na zakup towarów w księdze podatkowej, nie musi on być opłacony. Takiej konieczności nie przewidują przepisy ustawy o pdof ani rozporządzenia, niezależnie od tego, czy podatnik prowadzi księgę metodą uproszczoną, czy memoriałową.

Natomiast niezapłacenie zobowiązań w przypadku, o którym mowa w art. 44 ust. 17 pkt 2 ustawy o pdof, powoduje, że podatnik musi skorygować podstawę opodatkowania. Jak stanowi ten przepis, dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 424 ze zm.), które nie zostało uregulowane. Przy czym zwiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym zobowiązanie zostanie uregulowane. Warto wiedzieć, że art. 52q ust. 1 ustawy o pdof przewiduje zwolnienie za poszczególne okresy rozliczeniowe z obowiązku określonego m.in. w art. 44 ust. 17 pkt 2 ustawy o pdof, w których spełnione zostały łącznie następujące warunki:

1) w danym roku podatkowym obowiązywał stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19,

2) uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody, o których mowa w art. 14 ustawy o pdof, są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w roku poprzedzającym rok podatkowy - w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów (nie dotyczy to podatników wymienionych w art. 52q ust. 2 ustawy o pdof),

3) podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

Przywołane przepisy jednoznacznie wskazują, że dłużnik, o którym mowa w art. 44 ust. 17 pkt 2 ustawy o pdof, jeśli nie dokonał zapłaty w odpowiednim terminie, nie powinien korygować kosztów podatkowych ani wykazywać przychodów podatkowych - a więc dokonywać żadnych zapisów z tym związanych w księdze podatkowej - tylko zwiększyć dochód do opodatkowania (o ile nie ma zastosowania zwolnienie z art. 52q ust. 1 ustawy o pdof).

Skutki związane z brakiem zapłaty zobowiązań uwzględnia się także odpowiednio w zeznaniu rocznym (por. art. 26i ustawy o pdof).

Przykład

Podatnik prowadzący księgę podatkową zakupił w styczniu 2022 r. od innego przedsiębiorcy towary handlowe, co zostało udokumentowane fakturą na kwotę netto 3.000 zł. Wartość zakupu wpisał do kolumny 10 księgi "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" w styczniu 2022 r. Faktura nie została opłacona. W kwietniu 2022 r. minie 90 dni od upływu terminu płatności i w związku z brakiem płatności podstawa opodatkowania za ten miesiąc zostanie zwiększona o kwotę 3.000 zł (podatnik nie spełniał warunków wskazanych w art. 52q ustawy o pdof).

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
18
19
21
22
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.