vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Dokonywanie korekt w księgach rachunkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1921) z dnia 9.06.2022

Ujęcie w księgach korekty CIT-8 za 2021 r.

W czerwcu 2022 r., po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2021 r., skorygowałam CIT-8 za 2021 r. i dopłaciłam podatek dochodowy za ten rok. Bilansowo zapisy były prawidłowe, tylko w rachunku podatkowym nie wyłączyłam właściwej kwoty z kosztów uzyskania przychodów 2021 r. Sprawozdania finansowego za 2021 r. nie możemy już zmienić. Jak ująć tę korektę w księgach rachunkowych oraz w rachunku zysków i strat za 2022 r.?

Jeśli w momencie składania korekty CIT-8 za 2021 r. sprawozdanie finansowe za ten rok było już zatwierdzone, jednostka musi wprowadzić korektę podatku dochodowego do ksiąg 2022 r. Jej ujęcia można dokonać na dwa sposoby, w zależności od tego, czy kwota tego błędu jest istotna, czy nie.

Jeśli w ocenie jednostki błąd jest istotny, zastosowanie ma art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego, że gdy w danym roku obrotowym jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania za rok lub lata poprzednie za rzetelnie i jasno przedstawiające obraz jednostki, kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako "zysk (stratę) z lat ubiegłych". W księgach ujmuje się ją wówczas za pośrednictwem konta 82 "Rozliczenie wyniku finansowego". Takie ujęcie powoduje, że skutki korekty błędów popełnionych w latach ubiegłych nie zniekształcają wyniku finansowego w roku dokonania korekty. Innymi słowy nie wpływają one na pozycje wykazywane w rachunku zysków i strat. Jeśli jednostka w ten sposób ujmie korektę podatku dochodowego za 2021 r. w księgach 2022 r., to nie powinna wykazywać kwoty korekty w żadnej pozycji rachunku zysków i strat za 2022 r. Powinna natomiast zaprezentować kwotę zaksięgowaną na koncie 82 w pasywach bilansu sporządzonego na dzień 31 grudnia 2022 r. według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości w pozycji A.VII "Zysk (strata) z lat ubiegłych".

Inaczej rzecz mogłaby wyglądać, gdyby kwota korekty błędu polegającego na zaniżeniu podatku dochodowego została uznana za nieistotną. Wtedy obciąża ona wynik finansowy okresu, w którym dokonuje się korekty (tu: 2022 r.). Kwotę ujętą na koncie 87 trzeba będzie wykazać w rachunku zysków i strat za 2022 r. jako podatek dochodowy. Nie podlega ona odrębnemu wykazaniu w bilansie.

Przykład

W 2022 r., po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2021 r., spółka z o.o. wykryła, że nie wyłączyła z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych wynagrodzeń za grudzień 2021 r. Spowodowało to zaniżenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2021 r. Ponieważ błąd ten został wykryty po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2021 r., to jego korekta musi być ujęta w księgach 2022 r. zapisem:

- Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Urząd Skarbowy), gdy błąd byłby uznany za istotny, lub
- Wn konto 87 "Podatek dochodowy od osób prawnych", Ma konto 22, gdy nie byłby istotny.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.