vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Transakcje w walutach obcych - Dodatek nr 11 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 14 (566) z dnia 20.07.2022

Zapłata zobowiązania w walucie obcej kartą płatniczą

Spółka z o.o. posiada rachunek walutowy. W wyciągach bankowych w walucie obcej występują różne daty, tj. data wyciągu, data transakcji oraz data płatności kartą. Wyciąg bankowy z 3 stycznia 2022 r. zawiera dwie pozycje: datę księgowania - 3 stycznia 2022 r. oraz datę księgowania - 1 stycznia 2022 r. i do tej daty w tytule operacji podano datę płatności kartą - 30 grudnia 2021 r. Która z tych dat stanowi wyjściową do ustalenia właściwego kursu waluty?

Do ustalenia właściwego kursu waluty obcej, w celu przeliczenia na polskie złote wypływu środków z rachunku walutowego z tytułu zapłaty zobowiązania za pośrednictwem karty płatniczej, jednostka powinna przyjąć datę księgowania danej operacji przez bank, tj. datę obciążenia jej rachunku bankowego.

Ustalenie właściwego kursu waluty do wyceny rozchodu środków z konta walutowego

Za pomocą kart płatniczych mogą być regulowane zarówno krajowe, jak i zagraniczne zobowiązania pieniężne. W sytuacji gdy zapłaty zobowiązania jednostka dokonała za pomocą firmowej karty płatniczej z rachunku walutowego, wypływ środków należy przeliczyć na polskie złote. Wypływ środków z rachunku walutowego z tytułu zapłaty zobowiązania, na dzień ujęcia w księgach rachunkowych przelicza na walutę polską odpowiednio po kursie:

1) historycznym, tj. ustalonym zgodnie z przyjętą przez jednostkę metodą wyceny rozchodu waluty z rachunku bankowego w walucie obcej (por. art. 35 ust. 8 w zw. z art. 34 ust. 4 pkt 1-3 ustawy o rachunkowości) lub

2) średnim NBP waluty obcej z dnia poprzedzającego dzień rozchodu środków z rachunku walutowego.

Decyzję w sprawie wyceny rozchodu środków z rachunku walutowego podejmuje kierownik jednostki i zapisuje w zasadach (polityce) rachunkowości.

Jak wynika z pytania bank obciążył walutowy rachunek jednostki z tytułu zapłaty transakcji kartą płatniczą dokonanej 30 grudnia 2021 r. dopiero 1 stycznia 2022 r. (data księgowania transakcji przez bank). Jeżeli jednostka rozchód środków z rachunku walutowego wycenia po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień rozchodu, to za dzień rozchodu środków wskazane jest przyjąć datę księgowania transakcji. W tym przypadku nie ma znaczenia - naszym zdaniem - data wyciągu bankowego.

Zapłata zobowiązania bez ewidencjonowania płatności na koncie dostawcy

Transakcje (zakupu towarów, materiałów czy usług), za które następuje zapłata za pomocą kart płatniczych, ujmowane są w księgach rachunkowych na zasadach ogólnych, czyli takich, jakie są stosowane przy nabyciu z odroczonym terminem zapłaty. Jednak zobowiązania opłacone kartą płatniczą traktuje się, co do zasady, jako uregulowane w dniu zakupu. W związku z tym, w księgach rachunkowych konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" nie powinno wykazywać salda i nie ma konieczności rozliczania płatności poprzez to konto. Nie oznacza to jednak, że zakupów takich nie można księgować na tym koncie. Przy dużych transakcjach dla celów kontrolnych (np. uzgodnienia salda) jest to wskazane. Z kolei jego pominięcie może dotyczyć drobnych, nieistotnych zakupów rozliczanych bezpośrednio w koszty, np. materiałów biurowych. Decyzję w tej sprawie podejmuje jednostka we własnym zakresie.

Należy jednak zauważyć, iż bank dokonuje obciążenia rachunku bankowego zazwyczaj po upływie pewnego czasu od dnia dokonania płatności kartą. W związku z tym rozliczenia transakcji przeprowadzanych z wykorzystaniem kart płatniczych można dokonywać w księgach rachunkowych na koncie 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" (w analityce: Rozrachunki z tytułu płatności kartami) lub na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z tytułu płatności kartami). Powstałe na kontach 23-4 lub 24 saldo (Ma) pozostawać będzie do momentu jego rozliczenia wynikającego z wyciągu bankowego potwierdzającego obciążenie rachunku bankowego płatnościami dokonanymi przy użyciu kart.

Przykład

I. Założenia:

  1. Pracownik firmy "X" uregulował fakturę za hotel na kwotę: 100 EUR w dniu jej wystawienia, tj. 24 lutego 2022 r. Zapłaty dokonał kartą płatniczą z rachunku walutowego. Obciążenie rachunku walutowego nastąpiło 25 lutego 2022 r. Koszt jednostka przeliczyła po kursie z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, który wynosił: 4,5352 zł/EUR, natomiast zapłatę przeliczyła po kursie z dnia poprzedzającego dzień obciążenia rachunku walutowego (dzień księgowania), który wynosił: 4,6284 zł/EUR.
  2. Firma "X" ustaliła różnice kursowe przypadające na kwotę opłaconą firmową kartą płatniczą, w wysokości: 100 EUR × (4,6284 zł/EUR - 4,5352 zł/EUR) = 9,32 zł (ujemna różnica kursowa).
  3. Według polityki rachunkowości firmy "X", w przypadku płatności za zobowiązania kartą płatniczą nie stosuje się konta rozrachunkowego dostawcy, a do ewidencji kosztów działalności podstawowej służą wyłącznie konta zespołu 4.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. FZ - zakup usługi hotelowej: 100 EUR × 4,5352 zł/EUR = 453,52 zł    
   a) wartość zakupionej usługi opłaconej kartą płatniczą 453,52 zł 30 23-4
   b) zarachowanie wartości usługi w koszty 453,52 zł 40-2 30
2. WB - potwierdzenie obciążenia rachunku bankowego zapłatą dokonaną kartą płatniczą: 100 EUR × 4,6284 zł/EUR =  462,84 zł 23-4 13-1
3. PK - rozliczenie różnicy kursowej: 100 EUR × (4,6284 zł/EUR - 4,5352 zł/EUR) =  9,32 zł 75-1 23-4

III. Księgowania:

Zapłata zobowiązania w walucie obcej kartą płatniczą

Rozliczenie zapłaty zobowiązania z wykorzystaniem konta dostawcy

Przykład

I. Założenia:

Na podstawie danych liczbowych z poprzedniego przykładu, przy założeniu, że według polityki rachunkowości firmy "X", płatności za zobowiązania kartą płatniczą rozlicza się z wykorzystaniem konta 21 "Rozrachunki z dostawcami".

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. FZ - zakup usługi hotelowej: 100 EUR × 4,5352 zł/EUR = 453,52 zł    
   a) wartość zakupionej usługi opłaconej kartą płatniczą 453,52 zł 30 21
   b) zarachowanie wartości usługi w koszty 453,52 zł 40-2 30
   c) przeksięgowanie wartość brutto faktury z konta 21 na konto 23-4 453,52 zł 21 23-4
2. WB - potwierdzenie obciążenia rachunku bankowego zapłatą dokonaną kartą płatniczą: 100 EUR × 4,6284 zł/EUR =  462,84 zł 23-4 13-1
3. PK - rozliczenie różnicy kursowej: 100 EUR × (4,6284 zł/EUR - 4,5352 zł/EUR) =  9,32 zł 75-1 23-4

III. Księgowania:

Zapłata zobowiązania w walucie obcej kartą płatniczą

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
22
23
24
25
27
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.