vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Świadczenia na rzecz pracowników w księgach rachunkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 73 (1948) z dnia 12.09.2022

Wydatki na zapewnienie pracownikowi okularów

Obowiązkowe badania okresowe wykazały, że pracownik pracujący przy monitorze komputerowym powinien stosować okulary korekcyjne. Na tę okoliczność otrzymał on zaświadczenie wystawione przez lekarza medycyny pracy. Część wydatków na zakup tych okularów finansuje pracodawca. Na jakiej podstawie należy ująć refundowaną kwotę w księgach rachunkowych pracodawcy?

Podstawę ujęcia w księgach rachunkowych pracodawcy wydatków na zakup okularów korekcyjnych dla pracowników może stanowić:

  • faktura za zakup okularów wystawiona na pracodawcę, zawierająca jego dane,
  • decyzja pracodawcy w sprawie refundacji wydatków na zakup okularów, wydana na wniosek złożony przez pracownika w tej sprawie, do którego załącza on kserokopię faktury za zakup okularów wystawionej na tego pracownika.

Obie formy zapewnienia pracownikowi okularów są możliwe do przyjęcia przez pracodawcę i nie powodują różnic w rozliczeniu tego zdarzenia u pracownika (jest to świadczenie zwolnione z podatku dochodowego i oskładkowania) oraz u pracodawcy (jest to czynność poza ustawą o VAT i koszt uzyskania przychodów).

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przez pracownika należy tu rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Tak stanowi § 8 ust. 2 i § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r. nr 148, poz. 973).

To, jaką konkretnie kwotę pracodawca przeznacza na okulary oraz na podstawie jakiego dokumentu poniesie wydatki na zapewnienie pracownikowi okularów, powinno być uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych.

Jeśli więc faktura za zakup okularów dla pracownika jest wystawiona na pracodawcę, ujmuje się ją w ewidencji księgowej w wartości brutto - w części, w której pracodawca pokrywa wydatki na zakup okularów - następująco:

- Wn konto 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia",

- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami"

oraz równolegle

- Wn konto zespołu 5,

- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".

Kwota z faktury za zakup okularów, która nie podlega zwrotowi, nie jest ujmowana w księgach.

Zwrot kosztów pracownikowi do wysokości określonego limitu można ująć zapisem:

- Wn konto 23-4,

- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto 10 "Kasa".

W przypadku natomiast, gdy faktura została wystawiona na pracownika, podstawą zapisu w księgach jest decyzja pracodawcy w sprawie dofinansowania kosztów zakupu okularów przez pracownika (wydana na podstawie wniosku złożonego przez pracownika w tej sprawie, z załączoną kserokopią faktury wystawionej na niego). Zapisy w księgach będą analogiczne do przedstawionych wcześniej, tj.:

a) ujęcie decyzji o zwrocie środków za zakup okularów dla pracownika

- Wn konto 40-5,

- Ma konto 23-4

oraz równolegle

- Wn konto zespołu 5,

- Ma konto 49,

b) wypłata środków

- Wn konto 23-4,

- Ma konto 13-0 lub konto 10.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » 

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.