vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Świadczenia na rzecz pracowników w księgach rachunkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 73 (1948) z dnia 12.09.2022

Ewidencja wydatków dotyczących odzieży i obuwia roboczego

Firma budowlana zakupiła dla części pracowników odzież i obuwie robocze. Niektórzy pracownicy nie korzystają z nich i otrzymują ekwiwalent za używanie własnej odzieży. Koszty działalności operacyjnej firma ujmuje tylko w zespole 4. Jak w takim przypadku powinna zaksięgować zakup odzieży i obuwia oraz wydanie ich pracownikom, a także wypłatę ekwiwalentu za używanie własnej odzieży?

Wydatki na zakup odzieży i obuwia roboczego dla pracowników odnosi się w księgach do kosztów działalności operacyjnej. Ponoszone przez pracodawcę wydatki na zakup takiej odzieży i obuwia kwalifikuje się do tych kosztów w momencie wydania rzeczy pracownikom. Jeśli firma przyjmuje ubrania robocze w pierwszej kolejności do magazynu i wydaje je pracownikom według potrzeb w terminie późniejszym, ewidencja księgowa zakupu i przekazania tych rzeczy pracownikom odbywać się będzie za pośrednictwem konta 31 "Materiały". Również ekwiwalenty pieniężne za używanie własnej odzieży roboczej i obuwia roboczego odnosi się w księgach rachunkowych w ciężar kosztów działalności operacyjnej.

Wydatki na zakup odzieży i obuwia roboczego oraz ekwiwalenty pieniężne za używanie własnych ubrań mogą zatem zostać ujęte w księgach rachunkowych pracodawcy na koncie 40- "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".

Obowiązek przekazania pracownikom przez pracodawcę nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego wynika z Kodeksu pracy. Pracodawca jest zobligowany do dostarczenia nieodpłatnie pracownikom odzieży i obuwia roboczego spełniającego wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ponadto pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego (z wyjątkiem sytuacji określonej w art. 2377 § 3 Kodeksu pracy), spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny (art. 2377 § 1-4 K.p.).

Wartość wydanej odzieży i obuwia roboczego oraz wypłata ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnych ubrań są dla pracownika przychodem ze stosunku pracy. Przychód ten zwolniony jest jednak z opodatkowania podatkiem dochodowym oraz nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Przykład

Założenia

  1. Jednostka zakupiła odzież i obuwie robocze, które wydawała pracownikom. Wartość brutto faktury dokumentującej ten zakup wyniosła 7.380 zł (w tym VAT 1.380 zł). 
  2. Pięciu pracownikom wypłacono ekwiwalent za używanie własnej odzieży roboczej, ustalony na podstawie rynkowych cen tej odzieży, przy uwzględnieniu stopnia jej zużycia. Z listy płac wynikało, że kwota tego ekwiwalentu wyniosła 160 zł. 
  3. Jednostka prowadzi ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4.

Dekretacja

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. Faktura dokumentująca zakup odzieży roboczej i obuwia roboczego:
   a) wartość brutto faktury 7.380 zł 30 21
   b) VAT naliczony podlegający odliczeniu 1.380 zł 22-2 30
   c) wartość netto 6.000 zł 40-5 30
2. LP - wartość należnego ekwiwalentu dla 5 pracowników: 5 × 160 zł: 800 zł 40-5 23-0
3. WB - wypłata ekwiwalentu dla 5 pracowników: 800 zł 23-0 13-0

Księgowania

Ewidencja wydatków dotyczących odzieży i obuwia roboczego
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » 

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.