vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Wynagrodzenia w księgach rachunkowych i księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 31 (2010) z dnia 17.04.2023

Wpisywanie do księgi listy płac netto, gdy nie zapłacono składek ZUS

Lista płac brutto zawiera m.in. kwotę do wypłaty netto dla pracownika oraz kwotę składek ZUS finansowanych przez pracownika. Czy w sytuacji, gdy pracodawca nie opłaca w terminie składek ZUS finansowanych przez pracownika, powinien ująć w księdze podatkowej w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze" listę płac w kwocie netto?

W księdze podatkowej wynagrodzenia pracowników ujmuje się w kwocie brutto, tj. wraz z pobranymi od nich składkami ZUS pracowników i zaliczkami na podatek dochodowy, w terminie wynikającym z art. 22 ust. 6ba ustawy o pdof. Dla ewidencji kosztów wynagrodzeń pracowników nie ma znaczenia, kiedy pracodawca dokona wpłat tych składek do ZUS i zaliczek na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kolumna 12 księgi jest przeznaczona do wpisywania wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom (w gotówce i w naturze).

Składek ZUS finansowanych przez pracowników oraz zaliczek na podatek dochodowy pobranych od wynagrodzeń pracowników nie ewidencjonuje się odrębnie w księdze podatkowej. Wchodzą one w skład wynagrodzenia brutto ujmowanego w kolumnie 12 księgi "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze".

Datę ujęcia wynagrodzeń pracowników w kosztach podatkowych ustala się na podstawie momentu ich wypłaty (wypłaty kwoty netto). Jak stanowi art. 22 ust. 6ba ustawy o pdof, należności ze stosunku pracy są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W razie uchybienia przyjętemu terminowi wypłaty, należności mogą być zaliczone do kosztów podatkowych dopiero z chwilą ich faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji.

W pytaniu nie wskazano, jak przepisy wewnątrzzakładowe regulują termin wypłaty wynagrodzeń pracownikom. Jeśli ustalono, że wynagrodzenia za dany miesiąc powinny być wypłacane w ostatnim dniu roboczym danego miesiąca, to wynagrodzenia za kwiecień 2023 r. powinny zostać wypłacone do końca tego miesiąca, aby można je było ująć w kosztach uzyskania przychodów kwietnia 2023 r. Z kolei gdy określono, że wynagrodzenia za dany miesiąc powinny być wypłacane 10. dnia następnego miesiąca, to wynagrodzenia za kwiecień 2023 r. będą kosztem kwietnia 2023 r., jeśli zostaną wypłacone do 10 maja 2023 r. W przypadku uchybienia tym terminom wypłaty, wynagrodzenia będą kosztem podatkowym w miesiącu ich faktycznej wypłaty. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określono odrębnie momentu ujęcia w kosztach podatkowych składek ZUS w części finansowanej przez pracowników i zaliczek na podatek dochodowy pobranych od wynagrodzeń pracowników. Są one kosztem w tej dacie, w której do kosztów zalicza się wynagrodzenia.

Odnosząc się wprost do pytania, pracodawca powinien ujmować w kolumnie 12 księgi podatkowej koszty wynagrodzeń pracowników pod datą ustaloną na podstawie art. 22 ust. 6ba ustawy o pdof w kwocie brutto wynikającej z listy płac, a więc m.in. wraz z kwotą składek ZUS potrąconych, lecz nieopłaconych jeszcze do ZUS.

Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
4
6
8
9
11
13
15
16
18
19
22
23
26
27
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.