vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
A A A

Wynagrodzenia w księgach rachunkowych i księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 31 (2010) z dnia 17.04.2023

Koszty składek ZUS od wynagrodzeń pracowników

Dochód do opodatkowania ustalam na podstawie księgi podatkowej. Jak ujmować w księdze składki ZUS od wynagrodzeń pracowników w części finansowanej przez pracodawcę po zmianach wprowadzonych 1 stycznia 2023 r.?

Składki ZUS od wynagrodzeń pracowników w części finansowanej przez pracodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów tego pracodawcy. Moment, w którym powstaje taki koszt, wskazuje znowelizowany z dniem 1 stycznia 2023 r. art. 22 ust. 6bb ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem składki z tytułu należności, o których mowa w art. 22 ust. 6ba ustawy o pdof, określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na FP, FS oraz FGŚP, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. W przypadku uchybienia temu terminowi do składek tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d ustawy o pdof, co oznacza, że są kosztem w dacie zapłaty.

Terminy opłacania składek ZUS reguluje art. 47 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.). Na podstawie tego przepisu, pracodawca będący np. przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na własny rachunek lub spółką cywilną, jawną czy partnerską opłaca składki za dany miesiąc nie później niż do 20. dnia następnego miesiąca.

Gdy wynagrodzenia pracowników za dany miesiąc są wypłacane na koniec tego miesiąca, w momencie "zamykania" księgi za ten miesiąc i ustalania zaliczki na podatek dochodowy (jest ona płatna do 20. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu) podatnik wie, czy termin zapłaty składek ZUS zostanie dochowany (termin przypada 20. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu). Jednak gdy wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacane są w miesiącu następującym po tym, za który są należne, np. 5. dnia lub 10. dnia tego następującego miesiąca, podatnik rozliczając ten miesiąc (20. dnia następnego miesiąca) może jeszcze nie wiedzieć, czy dokona terminowo zapłaty składek ZUS (termin przypada wówczas 20. dnia kolejnego miesiąca). Musi wtedy ocenić, czy zapłaci te składki w terminie i będzie mógł je ująć w kosztach podatkowych miesiąca, za który są należne. Jeśli to zrobi, a jednak termin zapłaty składek ZUS nie zostanie dochowany, trzeba będzie dokonać korekty kosztów "wstecz", tzn. trzeba skorygować koszty miesiąca, w którym zostały niesłusznie (niepoprawnie) ujęte.

Jeśli chodzi o ujęcie w księdze podatkowej, to koszt składek ZUS od wynagrodzeń wypłacanych ze stosunku pracy finansowanych przez pracodawcę, podlega wpisaniu w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Wynika to bezpośrednio z pkt 13 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zapisy w księdze podatkowej dotyczące składek ZUS od wynagrodzeń pracowników w części opłacanej przez pracodawcę mogą być dokonywane w oparciu o wyciąg bankowy. Jest to bowiem dowód potwierdzający ich zapłatę, warunkującą zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacane są w miesiącu następującym po tym, za który są należne, np. 5. dnia lub 10. dnia tego następującego miesiąca, i pracodawca nie opłacił jeszcze tych składek na dzień "zamknięcia" księgi za ten miesiąc, ale jest przekonany że to zrobi? Wydaje się, że musi wtedy ująć koszt składek ZUS od wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez siebie, na podstawie innego dowodu - np. listy płac, jeśli przedstawia wyliczenia dotyczące tych składek, albo dowodu księgowego, o którym mowa w § 11 pkt 3 rozporządzenia, zawierającego dane określone w tym przepisie. Jednak po zapłacie składek ZUS, dla celów dowodowych, trzeba będzie podłączyć wyciąg bankowy pod listę płac czy dowód księgowy sporządzony przez podatnika, dla potwierdzenia, że istniało prawo do rozpoznania kosztu składek ZUS od wynagrodzeń pracowników w miesiącu, za które wynagrodzenia były należne.

Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
13
14
17
18
19
20
21
24
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.