vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Podatkowa księga przychodów i rozchodów - wybrane zagadnienia - Dodatek nr 14 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 18 (595) z dnia 20.09.2023

Koszty polisy ubezpieczeniowej obejmującej kilka lat podatkowych

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. We wrześniu 2023 r. na potrzeby firmy kupiłem sprzęt AGD oraz wykupiłem dla niego dodatkowe ubezpieczenie. Polisa ubezpieczeniowa została zawarta na 5 lat (60 miesięcy). Jak zapłaconą z tego tytułu składkę ubezpieczeniową ująć w podatkowej księdze?

Ujęcie składki ubezpieczeniowej w podatkowej księdze zależy od stosowanej przez podatnika metody ewidencjonowania kosztów.

U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów data ujęcia w kosztach uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie sprzętu AGD uzależniona jest od wybranej przez podatnika metody ewidencjonowania kosztów. Z pytania nie wynika jednak, jaką metodę stosuje podatnik - uproszczoną czy memoriałową.

Jeżeli jest to metoda uproszczona określona w art. 22 ust. 4 updof, to koszty uzyskania przychodów potrąca tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Natomiast dniem poniesienia kosztu jest, co do zasady, dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b updof). Zatem w sytuacji gdy podatnik do prowadzenia księgi wykorzystuje metodę uproszczoną, to cała wartość polisy stanowi koszt podatkowy w dacie wystawienia polisy, tj. we wrześniu 2023 r. Bez znaczenia jest tu okres, na jaki polisa została zawarta.

Inaczej podatkowe rozliczenie wygląda przy metodzie memoriałowej. Stosowanie tej metody wymaga dokonywania przez podatnika podziału kosztów na koszty bezpośrednio związane z przychodami (koszty bezpośrednie) i koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami (koszty pośrednie). Koszty polisy stanowią koszty pośrednie. Tego rodzaju koszty generalnie potrąca się w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a podatnik nie ma możliwości określenia, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, wówczas stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (art. 22 ust. 5c updof).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu polisa zawarta została na 5 lat, a więc obejmuje kilka lat podatkowych. Jeżeli podatnik stosuje metodę memoriałową, wówczas w dacie wystawienia polisy (tu: we wrześniu 2023 r.) powinien zaliczyć do kosztów podatkowych część składki ubezpieczeniowej wyliczoną proporcjonalnie do miesięcy podlegania ochronie ubezpieczeniowej w 2023 r., tj. 4/60 składki. Kwotę tę należy ująć w kolumnie 13 księgi "pozostałe wydatki". Natomiast część składki ubezpieczeniowej dotyczącej 2024 r., podatnik powinien zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w styczniu 2024 r. Będzie to 12/60 składki ubezpieczeniowej. Podobnie należy rozliczyć ubezpieczenie dotyczące lat 2025-2027 (tj. po 12/60). Natomiast w styczniu 2028 r. do kosztów podatkowych powinien zaliczyć część składki wyliczoną proporcjonalnie do miesięcy podlegania ochronie ubezpieczeniowej w 2028 r., tj. 8/60 składki.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2023
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
13
14
16
17
18
19
23
24
25
26
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.