vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
A A A

Podatkowa księga przychodów i rozchodów - wybrane zagadnienia - Dodatek nr 14 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 18 (595) z dnia 20.09.2023

Paragon jako dokument księgowy

1) Kiedy paragon stanowi fakturę uproszczoną? Jakie koszty mogą być ujmowane w podatkowej księdze na jego podstawie?

Wymogi jakie musi spełniać faktura uproszczona, są określone w odrębnych przepisach. Jeżeli paragon z NIP spełnia te wymogi, na jego podstawie można ujmować w podatkowej księdze koszty uznawane za koszty podatkowe.

Paragon z NIP nabywcy jest uznawany za fakturę uproszczoną w przypadku określonym w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), tzn. gdy wynikająca z niego kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł lub kwoty 100 euro, jeśli kwota ta jest określona w euro. Na takiej fakturze wymagane są dane takie jak:

  • data wystawienia,
  • numer,
  • imię i nazwisko lub nazwa oraz adres sprzedawcy, NIP sprzedawcy,
  • NIP nabywcy,
  • data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty przed dokonaniem sprzedaży, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
  • nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
  • kwota wszelkich opustów lub obniżek cen,
  • kwota należności ogółem,
  • dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.

Faktura uproszczona, w tym paragon z NIP spełniający warunki uznania za taką fakturę, jest traktowana dla celów VAT jak "zwykła" faktura. Oznacza to, że taki dokument można kwalifikować jako dowód księgowy, o którym mowa w § 11 ust. 3 rozporządzenia. W konsekwencji, paragon z NIP będzie dowodem właściwym do ujęcia w księdze kosztów uznawanych za koszty podatkowe.


2) Podatnik nabył w sklepie towary handlowe, co potwierdza paragon z NIP. Wartość brutto kupionych towarów przekracza 450 zł. Czy na podstawie tego paragonu można zaewidencjonować w podatkowej księdze poniesiony koszt zakupu?

W tym przypadku paragon z NIP nie jest właściwym dowodem do ujęcia kosztu w podatkowej księdze.

Generalnie w profesjonalnym obrocie gospodarczym zakup towarów lub usług należy dokumentować fakturami. Dopuszcza się jednak potwierdzanie takich zakupów fakturami uproszczonymi, o których mowa w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.). Z treści tego przepisu wynika, że chodzi o transakcje, których wartość ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro (jeżeli kwota należności jest określona w euro).

Skoro w przypadku opisanym przez podatnika kwota należności ogółem wynikająca z paragonu z NIP nabywcy jest wyższa niż 450 zł, to dowód ten nie może być uznany za fakturę uproszczoną w rozumieniu przepisów o VAT. W konsekwencji nie można kwalifikować tego dowodu jako faktury, o której mowa w § 11 ust. 3 rozporządzenia. Tym samym, aby uzyskać właściwy dowód księgowy, podatnik powinien wystąpić do sprzedawcy o wydanie "zwykłej" faktury (zawierającej w szczególności imię i nazwisko lub nazwę nabywcy towarów lub usług oraz jego adres) i na tej podstawie wpisać koszt zakupu towaru do podatkowej księgi w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu".


3) W trakcie miesiąca podatnik dokonał kilku zakupów u tego samego kontrahenta. Każda z tych transakcji udokumentowana jest odrębnym paragonem z NIP. Czy możliwe jest ujęcie tych kosztów zbiorczo w jednej pozycji, na podstawie dowodu wewnętrznego?

Nie ma podstaw prawnych do sporządzania dowodu zbiorczego i ujmowania pod jedną pozycją kosztów zakupu dokonanych w danym miesiącu u jednego kontrahenta.

W myśl § 23 rozporządzenia, zapisy w księdze dotyczące wydatków (kosztów) są dokonywane na podstawie dowodów, o których mowa w § 11-15 rozporządzenia. Przepisy te nie dają podstaw do sporządzania dowodu zbiorczego, w oparciu o źródłowe dowody zewnętrzne, w celu dokonania w podatkowej księdze zapisu kosztów w jednej pozycji. Pomimo więc, że podatnik dokonywał zakupów w danym miesiącu u jednego kontrahenta, każdy paragon z NIP potwierdzający te transakcje, stanowi odrębny dowód księgowy, który musi być wpisany w księdze w osobnej pozycji. Numer zapisu w księdze należy też odnotować na każdym z tych paragonów, w celu powiązania danego zapisu z potwierdzającym go dowodem księgowym.


4) Czy w oparciu o paragon bez NIP nabywcy nadal możliwe jest dokonywanie w księdze zapisów dotyczących m.in. zakupu materiałów biurowych oraz wydatków na paliwo poniesionych za granicą?

Tak, tego rodzaju koszty nadal mogą być dokumentowane i ujmowane w księdze na podstawie paragonu bez NIP nabywcy.

W przypadkach ściśle określonych w § 13 ust. 4 i 5 rozporządzenia, zapisów dotyczących kosztów uzyskania przychodów można dokonać na podstawie paragonu. W ten sposób nadal mogą być udokumentowane:

  • zakupy w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych,
  • wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów.

Paragon dokumentujący takie zakupy powinien być zaopatrzony w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon, a także określać ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu. Na odwrocie paragonu podatnik powinien uzupełnić treść paragonu, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru. Jest to paragon, o którym mowa w pytaniu, czyli paragon bez NIP nabywcy.

Koszty, które mogą być udokumentowane takim paragonem, kwalifikują się do pozostałych kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oznacza to, że na podstawie takiego paragonu koszty podlegają ujęciu w księdze w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
13
14
17
18
19
20
21
24
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.