vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
A A A

Ulepszenia i remonty w księgach rachunkowych i księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 89 (2068) z dnia 6.11.2023

Ulepszenie parkingu w księgach rachunkowych

W  ewidencji środków trwałych spółki z o.o. figuruje parking, który obsługuje kilka budynków. Dotychczas parking był utwardzony tłuczniem, ale powstające podczas deszczu kałuże uniemożliwiały korzystanie z niego. Spółka zleciła zewnętrznej firmie wyłożenie parkingu betonowymi płytami ażurowymi oraz wykonanie oświetlenia - postawiono 3 latarnie. Łączna kwota nakładów na ten cel wyniosła około 40.000 zł. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych poniesione wydatki? Czy oświetlenie należy uznać za odrębny środek trwały?

Jak wynika z art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.), wartość początkową środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że jego wartość użytkowa po zakończeniu ulepszenia przewyższa wartość posiadaną przy przyjęciu do używania. Wartość użytkowa mierzona jest m.in. okresem używania, zdolnością wytwórczą, kosztami eksploatacji lub innymi miarami.

Zgodnie z pkt 7.3 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (Dz. Urz. MRiF z 2017 r. poz. 105) nakłady poniesione na środek trwały uznaje się za ulepszenie zwiększające jego wartość początkową, jeżeli spełnione są jednocześnie 2 warunki:

a) przeprowadzane prace lub czynności mają charakter: przebudowy, rozbudowy, modernizacji lub rekonstrukcji środka trwałego,

b) w wyniku tych prac oczekuje się wzrostu wartości użytkowej ulepszonego środka trwałego.

Zatem, jeżeli parking należący do spółki z o.o. wcześniej był utwardzony tłuczniem, a wyłożono go betonowymi płytami ażurowymi, jego wartość użytkowa na skutek prac modernizacyjnych wzrosła. Wydatki na tę usługę należy odnieść na zwiększenie wartości początkowej. Jeśli wykonane oświetlenie parkingu jest konstrukcyjnie z nim związane i nie można zdemontować go bez jego uszkodzenia, to nakłady dotyczące montażu lamp również zwiększą wartość początkową parkingu.

Wydatki poniesione na ulepszenie środków trwałych odnoszone są na zwiększenie ich wartości początkowej dopiero, gdy zostaną zakończone wszystkie prace składające się na to ulepszenie, a ulepszony środek trwały zostanie przekazany do używania. W trakcie prowadzenia prac nakłady te wskazane jest ujmować na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Po zakończeniu prac wszystkie koszty zgromadzone na koncie 08 przeksięgowuje się na zwiększenie wartości początkowej środka trwałego (na konto 01 "Środki trwałe").

Odpisów amortyzacyjnych od nowej wartości początkowej środka trwałego dokonuje się na ogólnych zasadach określonych w art. 32 ustawy o rachunkowości, według tej samej metody i stawki amortyzacyjnej, którą stosowano przed ulepszeniem środka trwałego.

Przykład

Założenia

  1. Spółka z o.o. posiada parking obsługujący kilka budynków stanowiący odrębny środek trwały, którego wartość początkowa wynosi 85.000 zł. We wrześniu 2023 r. rozpoczęto prace związane z montażem oświetlenia parkingu oraz wyłożeniem go betonowymi płytami ażurowymi (dotychczas parking był utwardzony tłuczniem). Poniesione na ten cel nakłady ujęte na koncie 08 "Środki trwałe w budowie" wyniosły 40.000 zł.
  2. W październiku 2023 r. parking po przeprowadzonym ulepszeniu został oddany do używania. Ulepszenie, w kwocie 40.000 zł, wprowadzono do ewidencji w oparciu o dowód OT.
  3. Zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości spółki z o.o. od listopada 2023 r. spółka będzie dokonywała odpisu amortyzacyjnego od zwiększonej wartości początkowej parkingu. Dotychczasowe umorzenie parkingu to 45.900 zł. Był on amortyzowany według stawki 4,5%, więc miesięczny odpis amortyzacyjny wynosił 318,75 zł, tj. (85.000 zł × 4,5%) : 12 m-cy. Po ulepszeniu wyniesie on 468,75 zł, tj. [(85.000 zł + 40.000 zł) × 4,5%] : 12 m-cy.
  4. Koszty działalności operacyjnej rozliczane są tylko w układzie rodzajowym.

Dekretacja

Opis operacji

Kwota

Konto

Wn Ma
1. OT - zwiększenie wartości początkowej środka trwałego o nakłady na ulepszenie (zapis w październiku 2023 r.): 40.000,00 zł 01 08
2. PK - odpis amortyzacyjny od ulepszonego środka trwałego (zapis w listopadzie 2023 r.): 468,75 zł 40-0 07-1

Księgowania

Ulepszenie parkingu w księgach rachunkowych
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.