vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
A A A

Ulepszenia i remonty w księgach rachunkowych i księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 89 (2068) z dnia 6.11.2023

Przywrócenie do ewidencji środka trwałego po jego ulepszeniu

Spółka z o.o. pod koniec 2022 r. podjęła decyzję o wycofaniu z użytkowania środka trwałego, który był całkowicie zamortyzowany. Został on wyksięgowany z ewidencji bilansowej. W 2023 r. okazało się, że możliwa jest jego naprawa. Usunięcie awarii zostało zlecone zewnętrznej firmie. Koszt remontu wyniósł 11.000 zł. W październiku 2023 r. naprawiony środek trwały został ponownie oddany do używania. Jakich zapisów należy dokonać w księgach w związku z przywróceniem tego środka trwałego do używania? Jak ustalić kwotę miesięcznego odpisu amortyzacyjnego?

Z pytania wynika, że na skutek uszkodzenia środka trwałego jednostka podjęła decyzję o postawieniu go w stan likwidacji. Pod datą jego wycofania powinno nastąpić zakończenie jego amortyzacji oraz wyłączenie z ewidencji środków trwałych i kasacja numeru inwentarzowego. W związku ze zmianą decyzji, czyli z przywróceniem środka trwałego do użytkowania, trzeba ponownie wprowadzić go do ewidencji środków trwałych poprzez ujęcie na koncie 01 "Środki trwałe" jego pierwotnej wartości początkowej oraz wprowadzenie dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Zapisu tego można dokonać na podstawie dowodu OT następująco:

- Wn konto 01 "Środki trwałe",
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".

Jednostka dokonała usunięcia awarii środka trwałego przed ponownym przyjęciem go do używania, ponieważ bez tej naprawy nie byłby on zdatny do wykorzystywania na potrzeby firmy. Wydatki na jego odbudowę powinny zwiększać jego wartość początkową. Wartość początkową środka trwałego powiększają bowiem koszty jego ulepszenia. W myśl art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości, ulepszenie może polegać na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powoduje, że wartość użytkowa środka po jego zakończeniu przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami. W omawianym przypadku można przyjąć, że spółka z o.o. poniosła nakłady na rekonstrukcję środka trwałego. W myśl pkt 7.15 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe", rekonstrukcja obiektu polega na odbudowie środka trwałego, który uprzednio przestał być zdatny do użytku (np. na skutek niekompletności), jednak nie zaprzestano jego ujmowania. Takie środki trwałe najczęściej mają wartość księgową netto równą zero, gdyż ich wartość początkowa została w pełni umorzona lub dokonano odpisów z tytułu trwałej utraty wartości. Jeśli remonty kapitalne są odpowiednikiem rekonstrukcji (odbudowy), powodując przywrócenie środkom trwałym wartości użytkowej mierzonej okresem ekonomicznej użyteczności (na nowo ustalanym), spełniają definicję ulepszenia.

Koszty ulepszenia zwiększają wartość początkową środka trwałego w miesiącu, w którym ulepszenie zostało zakończone. Ustawa o rachunkowości nie zawiera szczególnych zasad dotyczących amortyzacji ulepszonych środków trwałych. W praktyce ulepszenie całkowicie zamortyzowanego środka trwałego powoduje wznowienie amortyzacji. Od wartości początkowej środka trwałego powiększonej o nakłady na ulepszenie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu pierwotnie przyjętej metody i stawki amortyzacji. Przy czym wznowienie odpisów amortyzacyjnych wobec przeprowadzonego ulepszenia wymaga weryfikacji przez jednostkę okresu dalszego użytkowania środka trwałego oraz wartości istotnej pozostałości środka trwałego, a tym samym weryfikacji stopy i stawki amortyzacji (pkt 8.40 KSR nr 11).

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.