vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
A A A

Ulepszenia i remonty w księgach rachunkowych i księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 89 (2068) z dnia 6.11.2023

Kwalifikacja nakładów na obcy środek trwały

Spółka z o.o. poniosła nakłady na modernizację wynajmowanego środka trwałego. Ich wartość nie przekroczyła 10.000 zł. Czy w księgach rachunkowych kwotę tych nakładów można odnieść jednorazowo do kosztów działalności operacyjnej, czy trzeba je amortyzować jako ulepszenie w obcym środku trwałym?

Jeśli polityka rachunkowości spółki z o.o. w ramach stosowanych uproszczeń przewiduje, że kwota poniesionych nakładów na ulepszenie w obcym środku trwałym jest nieistotna i mieści się w limicie przewidzianym w zapisach polityki dla niskocennych składników majątku odnoszonych bezpośrednio w koszty, to nakłady te nie będą kwalifikowane jako ulepszenie w obcym środku trwałym. Wtedy zostaną one odniesione w koszty pod datą oddania ulepszenia do używania.

Ulepszenie w obcym środku trwałym jest szczególnym rodzajem środka trwałego powstającym wskutek przeprowadzenia prac ulepszeniowych w cudzym obiekcie, który jednostka wykorzystuje na swoje potrzeby. Jest to rzeczowe aktywo trwałe o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki (por. art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości). Nakłady poniesione na obcy środek trwały mogą stanowić ulepszenie, jeśli polegają m.in. na modernizacji i zwiększają wartość użytkową obcego obiektu (por. art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Ze względu na to, że środek trwały nie figuruje w księgach użytkownika, ale pozostaje w księgach właściciela, nakłady na takie ulepszenie najemca ujmuje w swoich księgach jako ulepszenie w obcym środku trwałym stanowiące odrębny obiekt inwentarzowy.

Nakłady ponoszone przez jednostkę do dnia przyjęcia ulepszenia do używania składają się na jego wartość początkową (art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości). Można ujmować je w księgach na koncie 08 "Środki trwałe w budowie" (w analityce: Ulepszenie w obcym środku trwałym). Po zakończeniu prac podlegają one przeksięgowaniu, np. na podstawie dowodu OT, na konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Ulepszenie w obcym środku trwałym). W księgach rachunkowych odpisy amortyzacyjne od ulepszenia w obcym środku trwałym są odnoszone w ciężar kosztów działalności operacyjnej.

Jednak w ramach stosowanych uproszczeń przyjętych w polityce rachunkowości, na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości, można ustalić kwotę, do wysokości której poniesione nakłady nie będą uznawane za ulepszenie. Przyjęcie za ten limit kwoty 10.000 zł pozwala uniknąć rozbieżności między rozliczeniem wydatków na ulepszenie w obcym środku trwałym w księgach rachunkowych i dla celów podatku dochodowego.

Zatem, jeśli zgodnie z polityką rachunkowości spółki z o.o. nakłady na ulepszenie, w tym dotyczące obcych środków trwałych, równe lub niższe od określonej kwoty, np. 10.000 zł, nie stanowią ulepszenia dla celów bilansowych, odnosi się je bezpośrednio do kosztów i należy je ująć na koncie 40 "Koszty według rodzajów" i/lub koncie zespołu 5.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.