vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
A A A

Ulepszenia i remonty w księgach rachunkowych i księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 89 (2068) z dnia 6.11.2023

Zakup aktualizacji oprogramowania a ulepszenie

Zakupiliśmy aktualizację oprogramowania, na które licencja stanowiąca wartość niematerialną i prawną została już zamortyzowana. Czy w księgach rachunkowych wydatki na tę aktualizację powinniśmy potraktować jako ulepszenie wartości niematerialnej i prawnej, czy możemy odnieść je bezpośrednio do kosztów działalności operacyjnej?

Wartości niematerialne i prawne nie podlegają ulepszeniu. Dlatego wydatków na aktualizację oprogramowania nie można odnieść w księgach rachunkowych na zwiększenie wartości licencji na to oprogramowanie zakwalifikowanej do wartości niematerialnych i prawnych. Nie ma przy tym znaczenia, czy licencja ta została już całkowicie zamortyzowana. Art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości, w którym jest mowa o ulepszeniu, odnosi się wyłącznie do środków trwałych. Ustawa o rachunkowości nie przewiduje ulepszenia wartości niematerialnych i prawnych.

Poniesione przez Czytelników wydatki na aktualizację użytkowanego oprogramowania, na które licencja stanowi wartość niematerialną i prawną, mogą zostać uznane za nową wartość niematerialną i prawną, jeśli spełniają warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości. Wtedy należy wprowadzić ją jako osobny składnik majątku do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej, którą stanowią wydatki poniesione na jej nabycie.

Gdyby wydatki na nabycie aktualizacji oprogramowania spełniającej warunki do uznania jej za wartość niematerialną i prawną były w ocenie jednostki kwotą nieistotną, to można ich wartość odpisać bezpośrednio do kosztów działalności operacyjnej pod datą oddania do używania. Zapis o stosowaniu takiego uproszczenia, w tym o granicznej wartości tego typu składników majątku, powinien znajdować się w polityce rachunkowości.

Przykład

Założenia

  1. W listopadzie 2023 r. jednostka zakupiła aktualizację programu komputerowego użytkowanego na potrzeby firmy. Wiązało się to z zakupem nowej licencji spełniającej definicję wartości niematerialnej i prawnej. Zgodnie z otrzymaną fakturą jej wartość brutto wyniosła 4.428 zł (w tym VAT 828 zł).
  2. Jednostka ujmuje koszty działalności operacyjnej tylko na kontach zespołu 4 i zgodnie z polityką rachunkowości składniki majątku spełniające definicję wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 4.000 zł, nie są wprowadzane do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych - odnosi się je w koszty jednorazowo pod datą oddania do używania.

Dekretacja

1. Faktura za zakup aktualizacji oprogramowania:
a) wartość brutto  4.428 zł
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu  828 zł
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) wartość netto  3.600 zł
- Wn konto 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.