vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
A A A

Ulepszenia i remonty w księgach rachunkowych i księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 89 (2068) z dnia 6.11.2023

Nabycie opon do firmowego samochodu osobowego w księdze

Do firmowych samochodów osobowych zakwalifikowanych jako środki trwałe zakupiliśmy nowe opony zimowe. Samochody te wykorzystywane są do tzw. działalności mieszanej. Czy o wartość tych opon należy zwiększyć wartość początkową samochodów, czy powinniśmy ująć koszt w księdze podatkowej?

Wydatki poniesione przez Czytelników na zakup opon zimowych do firmowych samochodów osobowych zaliczonych do środków trwałych nie mogą zostać odniesione na zwiększenie wartości początkowej tych pojazdów. Nie można ich bowiem uznać za nakłady stanowiące ulepszenie środków trwałych. Jak wynika z art. 22g ust. 17 ustawy o pdof, środek trwały uważa się za ulepszony m.in., gdy wydatki poniesione na jego przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia tego środka do używania. Nowych opon w aucie nie można zakwalifikować jako przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację czy też modernizację samochodu. Nie wpływają one także na zmianę funkcji użytkowych pojazdu. Zmiana opon na zimowe jest niezbędna, żeby samochód mógł w zimowych warunkach spełniać takie same funkcje, jakie pełni w pozostałą część roku. W związku z tym wydatki na zakup zimowych opon odnosi się bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów pod datą ich poniesienia, czyli pod datą wystawienia faktury ich zakupu.

Z pytania wynika, że firmowe samochody osobowe wykorzystywane są do tzw. działalności mieszanej. Zatem od zakupionych opon Czytelnicy mogą odliczyć tylko 50% VAT naliczonego wykazanego na fakturze zakupu. Tak określa art. 86a ust.1 i ust. 2 ustawy o VAT (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.). Poza tym, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o pdof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli jest on wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Uznaje się, że pojazd taki jest używany także do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą wtedy, gdy podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w przepisach ustawy o VAT, chyba że na podstawie przepisów ustawy o VAT nie jest zobowiązany do prowadzenia takiej ewidencji (art. 23 ust. 5f-5g ustawy o pdof).

Skoro więc firmowe samochody osobowe, o których mowa w pytaniu, są wykorzystywane do celów mieszanych, Czytelnicy mają prawo do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów 75% wydatków związanych z ich używaniem. Dotyczy to m.in. zakupu opon do tych samochodów. Ustalając kwotę, która może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, trzeba mieć na uwadze, że ograniczenie to obejmuje także VAT naliczony, który zgodnie z przepisami o VAT nie podlega odliczeniu (por. art. 23 ust. 5a ustawy o pdof). Oznacza to, że do wartości netto opon wynikającej z faktury dokumentującej ich zakup najpierw trzeba doliczyć 50% VAT naliczonego na fakturze, a następnie od otrzymanej wartości obliczyć 75%. Ustalona w ten sposób kwota może stanowić koszty uzyskania przychodów. W księdze podatkowej należy ująć ją pod datą wystawienia faktury w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".

Przykład

Założenia

  1. Podatnicy zakupili zimowe opony do firmowych samochodów osobowych (środków trwałych) wykorzystywanych do tzw. działalności mieszanej. Zgodnie z wystawioną w dniu 3 listopada 2023 r. fakturą ich wartość netto wyniosła 10.000 zł (plus VAT 2.300 zł).
  2. Z faktury odliczono tylko 50% VAT naliczonego w kwocie 1.150 zł, tj. 2.300 zł × 50%.
  3. Do kosztów podatkowych zaliczono 75% poniesionych wydatków w kwocie 8.362,50 zł, tj. (10.000 zł + 1.150 zł) × 75%. Pozostała część wydatków w kwocie 2.787,50 zł, tj. (10.000 zł + 1.150 zł) - 8.362,50 zł, nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

Zapisy w księdze podatkowej

Na podstawie faktury do księgi za listopad 2023 r. wpisano:

- w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 3 listopada 2023 r.,
- w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki": 8.362,50 zł.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.