vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
A A A

Ulepszenia i remonty w księgach rachunkowych i księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 89 (2068) z dnia 6.11.2023

Ewidencja w księdze wydatków na wynajmowany lokal

W wynajętym lokalu użytkowym przeprowadziliśmy prace adaptacyjne mające na celu przystosowanie go do prowadzenia działalności gastronomicznej. Dokonaliśmy m.in. przebudowy ścian działowych i wyodrębniliśmy pomieszczenia sanitarne oraz zbudowaliśmy kontuar. Wartość tych prac przekroczyła 10.000 zł. Jak ująć te wydatki w księdze podatkowej?

Jeśli podatnik ponosi wydatki na obcy środek trwały, np. wynajmowany na podstawie umowy najmu lokal użytkowy, który jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej, to gdy powodują one jego ulepszenie, mogą zostać uznane za inwestycję w obcym środku trwałym.

Nakłady ponoszone przez najemcę na przystosowanie lokalu do własnych potrzeb kwalifikowane są generalnie do inwestycji w obcych środkach trwałych, które dla celów podatku dochodowego stanowią środki trwałe. Inwestycje w obcych środkach trwałych podlegają amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu używania (art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof). Środki trwałe można uznać za ulepszone, gdy spełnione zostaną warunki wskazane w art. 22g ust. 17 ustawy o pdof, czyli gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł oraz wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Do amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym można stosować stawki z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych z załącznika nr 1 do ustawy o pdof. Można także, w oparciu o art. 22j ust. 4 ustawy o pdof, stawkę tę ustalić indywidualnie. Przy czym dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. Zatem maksymalna roczna indywidualna stawka amortyzacyjna wynosi dla nich 10%. Pierwszego odpisu amortyzacyjnego od inwestycji w obcym środku trwałym można dokonać w miesiącu następującym po miesiącu, w którym inwestycję przyjęto do używania. Kwotę odpisu ujmuje się w księdze w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".

Przykład

Podatnik na cele działalności gastronomicznej wynajął lokal użytkowy. We wrześniu 2023 r. poniósł nakłady na zaadaptowanie go do potrzeb takiej działalności. W ramach podjętych działań przebudowano ściany działowe, wyodrębniono pomieszczenia sanitarne i zbudowano kontuar. Wydatki na ten cel wyniosły 45.600 zł. Nakłady te zakwalifikowano do inwestycji w obcym środku trwałym. Lokal został oddany do używania w październiku 2023 r.

Podatnik zdecydował, że do amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym zastosuje indywidualną stawkę w wysokości 10% rocznie. Zatem miesięczny odpis amortyzacyjny wyniósł 380 zł, tj. (45.600 zł × 10%) : 12 m-cy. Pierwszy odpis amortyzacyjny od inwestycji w obcym środku trwałym podatnik wpisze do księgi podatkowej za listopad 2023 r. W kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" pod datą 30 listopada 2023 r. ujęta zostanie kwota 380 zł.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.