vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Rozliczanie działalności handlowej w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 36 (2119) z dnia 2.05.2024

Import towarów z Chin w księdze

Prowadzimy księgę podatkową metodą uproszczoną. Zakupiliśmy towary z Chin. Otrzymaliśmy w marcu 2024 r. fakturę od kontrahenta chińskiego, z datą marcową, wystawioną w USD. Towar odprawiono w Polsce w kwietniu 2024 r., co potwierdza dokument SAD. W tym dokumencie mamy wartość towarów przeliczoną na złote oraz opłaty celne. Pod jaką datą i w jakiej wartości wpisać do księgi zakup towarów?

Zakup towarów handlowych w cenie zakupu księguje się w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Jak wskazuje § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, cena zakupu jest to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe oraz obniżona o rabaty, opusty i inne podobne obniżenia. W sytuacji opisanej w pytaniu na cenę zakupu towarów wpływa nie tylko wartość samych towarów, ale także opłaty celne. Mamy więc do czynienia z dwoma kosztami składającymi się na cenę zakupu towarów, udokumentowanymi dwoma odrębnymi dowodami (zakup towarów - fakturą od chińskiego kontrahenta, opłaty celne - dokumentem SAD), wystawionymi w różnych datach.

Podstawą ujęcia w księdze kosztu zakupów towarów jest faktura zakupu wyrażona w walucie obcej. Koszt zakupu towarów wynikający z faktury od chińskiego kontrahenta należy przeliczyć na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Wynika to z art. 11a ust. 2 oraz art. 24c ust. 7 ustawy o pdof.

Koszty wpisuje się do księgi podatkowej prowadzonej metodą uproszczoną generalnie w dacie poniesienia, tj. dacie wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 4 i ust. 6b ustawy o pdof). Tak też ewidencjonuje się zakup towarów, z wyjątkiem sytuacji, gdy towary dostarczono przed otrzymaniem faktury (por. § 15 rozporządzenia). W omawianym przypadku koszt zakupu towarów należało wprowadzić do księgi podatkowej na podstawie faktury zakupu pod datą jej wystawienia (marcową) do kolumny 10.

Podstawą ujęcia w księdze opłat celnych jest dokument SAD. Koszt z niego wynikający należy wpisać także do kolumny 10 księgi, pod datą jego poniesienia, tj. wystawienia dokumentu SAD.

Zapisy te będą dokonane na podstawie różnych dowodów, pod innymi pozycjami w księdze (w różnych datach), dlatego trzeba powiązać je ze sobą, np. poprzez odpowiednią adnotację w kolumnie 17 "Uwagi". Należy bowiem pamiętać, że niesprzedane towary z importu podatnik będzie musiał wykazać w spisie z natury w cenie zakupu, obejmującej, jak wskazano wcześniej, koszt zakupu towarów oraz opłaty celne.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
4
6
8
9
11
13
15
16
18
19
22
23
26
27
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.