vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Rozliczanie działalności handlowej w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 36 (2119) z dnia 2.05.2024

Koszty dotyczące samochodów zaliczonych do towarów

Moja firma zajmuje się sprzedażą używanych samochodów. Ponoszę koszty związane z ich przygotowaniem do sprzedaży. Są to przede wszystkim wydatki na drobne naprawy, myjnię, ubezpieczenia tymczasowe, okresowe przeglądy i paliwo. Czy tego typu koszty związane z samochodami zaliczonymi do towarów handlowych powinienem ujmować w księdze w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu"?

NIE. Wydatków, o których mowa w pytaniu, Czytelnik nie powinien wpisywać do księgi podatkowej w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu". Zgodnie z pkt 11 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kolumna ta jest przeznaczona do wpisywania kosztów ubocznych związanych z zakupem, np. dotyczących transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze.

Towarami handlowymi, jak stanowi § 3 pkt 1 lit. a) rozporządzenia, są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Jeśli podatnik prowadzi handel używanymi samochodami, to stanowią one w jego działalności towary handlowe. Ich wartość, w cenie zakupu, należy więc wpisać do księgi w kolumnie 10.

Przeprowadzane przez Czytelnika naprawy samochodów przeznaczonych do odsprzedaży nie mają na celu ich przerobienia albo zmiany istotnych cech czy właściwości. Dokonuje się ich, aby przystosować towary handlowe do sprzedaży, doprowadzając używane samochody do stanu pozwalającego na ich wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem. Wydatki na naprawę oraz na części zamienne można uznać za materiały podstawowe lub pomocnicze, ponieważ stają się częścią składową towarów handlowych oraz oddają im swoje właściwości. Stosownie do § 3 pkt 1 lit. b) rozporządzenia materiałami podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu, m.in. stanowią część składową (montażową) wyrobu lub są ściśle z wyrobem złączone. Z kolei do materiałów pomocniczych kwalifikuje się te niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości (§ 3 pkt 1 lit. c rozporządzenia). Wartość materiałów, do których można zaliczyć wskazane w pytaniu koszty napraw oraz koszty zakupu części zamiennych do samochodów stanowiących towary handlowe, ujmuje się w księdze w kolumnie 10.

Wydatki obejmujące obowiązkowe ubezpieczenia tymczasowe, okresowe przeglądy oraz na paliwo i myjnię dotyczące samochodów stanowiących towary handlowe są kosztami, które Czytelnik musi ponosić, żeby oferowane do sprzedaży używane samochody mogły być udostępniane do jazd próbnych. Są to więc koszty ogólne związane z prowadzoną działalnością, które wpisuje się do księgi w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" (por. pkt 13 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia).


Kupiłem używany samochód ciężarowy, który jest przeznaczony do odsprzedaży. Auto zostało przewiezione do mojej siedziby przez zewnętrzną firmę transportową. Czy wydatek poniesiony na usługę transportową należy wpisać do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki"?

Jeżeli samochód jest nabywany w celu dalszej odsprzedaży, to należy go zakwalifikować do towarów handlowych i jego wartość w cenie zakupu wpisać w księdze podatkowej w kolumnie 10. W związku z zakupem towaru mogą być ponoszone koszty dotyczące bezpośrednio tego nabycia. Są to przykładowo koszty załadunku, wyładunku, ubezpieczenia w drodze czy transportu. Nie podwyższają one wartości towaru w kolumnie 10 księgi, lecz podlegają odrębnemu ujęciu w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu". Stanowi o tym pkt 11 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


Zakupuję używane samochody ciężarowe, z których pozyskuję części do sprzedaży. W jaki sposób należy ujmować w księdze zakup takiego samochodu oraz sprzedaż części pozyskanych z jego rozbiórki?

Wartość zakupionego używanego samochodu ciężarowego, z którego przedsiębiorca zamierza pozyskać sprawne części w celu dalszej odsprzedaży, ujmuje się w oparciu o fakturę zakupu w kolumnie 10 księgi. Trzeba mieć na uwadze, że części samochodowych pochodzących z nabytych używanych samochodów ciężarowych, po dokonanej rozbiórce nie można powtórnie pojedynczo ujmować w kolumnie 10. Ich wartość została już bowiem zaewidencjonowana "zbiorczo" poprzez wpisanie w kolumnie 10 wartości auta na podstawie faktury zakupu.

Sprzedaż pozyskanych części ujmuje się w księdze w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług", która służy do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług. W celu kontroli posiadanych zapasów wskazane jest prowadzenie ewidencji magazynowej pozyskanych części samochodowych. Jej prowadzenie ułatwia wycenę niesprzedanych części w spisie z natury sporządzanym m.in. na koniec roku podatkowego.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
4
6
8
9
11
13
15
16
18
19
22
23
26
27
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.