![](images/drukarka.gif)
Remanent na koniec roku a grudniowa zaliczka
Dochód z prowadzonej działalności gospodarczej ustalam w oparciu o księgę podatkową. Czy powinienem uwzględnić spis z natury sporządzony na dzień 31 grudnia 2024 r. przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy za grudzień 2024 r.?
W myśl art. 44 ust. 2 ustawy o pdof dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest zasadniczo różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o pdof. Jak wynika z tego przepisu, dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania:
- powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
- pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Remanent na koniec roku jest jednocześnie remanentem na koniec ostatniego miesiąca tego roku. Mimo to podatnik nie ma obowiązku uwzględniania go przy obliczaniu zaliczki na pdof za ten miesiąc, co potwierdza odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 30 stycznia 2017 r. na pytanie naszego Wydawnictwa. Podatnik może, ale nie musi uwzględnić sporządzony na dzień 31 grudnia remanent przy obliczaniu zaliczki za grudzień.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|