Jak obniżyć dochód w przypadku nieotrzymania płatności za faktury?
Istnieje możliwość zniwelowania negatywnych skutków nieotrzymania zapłaty należności w podatku dochodowym poprzez skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi albo poprzez dokonanie odpisu aktualizującego wartość należności, uznanie należności za nieściągalną lub jej umorzenie. Należy przyjrzeć się tym rozwiązaniom szczególnie przy końcu roku - pozwolą one obniżyć kwotę dochodu.
Ulga na złe długi
Ulgę na złe długi w podatku dochodowym wierzyciel może zastosować w rozliczeniu rocznym (art. 26i ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof) bądź już na etapie ustalania zaliczek na podatek (art. 44 ust. 17 pkt 1 i ust. 18 ustawy o pdof). Zakładając, że podatnik (wierzyciel) będzie chciał zastosować tę ulgę już na etapie zaliczek, może zmniejszyć dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności, która nie została uregulowana. Zmniejszenia dokonać może począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta.
Trzeba podkreślić, że wierzyciel jest uprawniony do zmniejszenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki na podatek. Skorzystanie z ulgi na złe długi w pdof nie powoduje korekty przychodów uzyskanych ze sprzedaży ujętych w księdze w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług". Nie powoduje też konieczności korekty kosztów sprzedanych towarów ujętych w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Nie skutkuje żadnymi zapisami w księdze.
Odpisy aktualizujące
Inną drogą do obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu niezapłaconej należności jest dokonanie odpisu aktualizującego tę należność. Generalnie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem takim są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 14 ustawy o pdof do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 23 ust. 3 tej ustawy (np. wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego lub dłużnik został postawiony w stan likwidacji). Stanowi tak art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o pdof. Odpis aktualizujący ujmuje się w księdze podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Warto pamiętać, iż odpis aktualizujący jest tylko przejściowym rozwiązaniem. Trzeba go będzie rozwiązać i odpowiednio ująć skutki z tym związane w księdze w przypadku:
- otrzymania zapłaty (kwotę odpisu ujmuje się w kolumnie 8 księgi "Pozostałe przychody", por. art. 14 ust. 2 pkt 7c ustawy o pdof),
- przedawnienia należności (kwotę odpisu ujmuje się w kolumnie 8 księgi, por. art. 14 ust. 2 pkt 7b oraz art. 23 ust. 1 pkt 17 ustawy o pdof),
- udokumentowania nieściągalności zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o pdof (kwotę odpisu wpisuje się w kolumnie 8 księgi, por. art. 14 ust. 2 pkt 7b ustawy o pdof, a wartość nieściągalnej należności w kolumnie 13, por. art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof),
- umorzenia należności (kwotę odpisu ujmuje się w kolumnie 8 księgi, por. art. 14 ust. 2 pkt 7b ustawy o pdof, a wartość umorzonej należności w kolumnie 13, por. art. 23 ust. 1 pkt 41 ustawy o pdof).
Należności nieściągalne lub umorzone można też ująć jako koszty w księdze (w kolumnie 13) bez dokonywania od nich wcześniej odpisów, po spełnieniu warunków określonych odpowiednio w art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof lub art. 23 ust. 1 pkt 41 ustawy o pdof.
Jedno rozwiązanie
Co bardzo ważne, wierzytelności odliczone od podstawy obliczenia podatku dochodowego jako ulga na złe długi nie podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych na podstawie innych przepisów ustawy. A jeśli wierzytelności zostały już zaliczone do kosztów na podstawie innych przepisów ustawy, nie podlegają one odliczeniu od podstawy obliczenia podatku jako ulga na złe długi. Wynika to z art. 26i ust. 12 i ust. 13 ustawy o pdof w powiązaniu z art. 44 ust. 24 ustawy o pdof. Zatem skorzystanie z ulgi na złe długi wyklucza możliwość ujęcia w kosztach podatkowych: odpisu aktualizującego tę należność oraz nieściągalnej lub umorzonej należności (i odwrotnie).
Przykład W grudniu 2024 r. podatnik uzyskał informację, że kontrahent, który zalegał z zapłatą przeterminowanej należności za wykonaną usługę, został postawiony w stan likwidacji. Przychód ze sprzedaży tej usługi w kwocie 6.000 zł podatnik ujął w kolumnie 7 księgi "Wartość sprzedanych towarów i usług" w lutym 2024 r. W odniesieniu do tej należności podatnik nie skorzystał z ulgi na złe długi w pdof. W dniu 10 grudnia 2024 r. wpisał odpis aktualizujący wartość należności w kwocie 6.000 zł do kolumny 13 księgi "Pozostałe wydatki". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|