vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Prowadzenie księgi podatkowej w 2016 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 6 (1256) z dnia 21.01.2016

Zmiana metody ewidencji kosztów

Z dniem 1 stycznia 2016 r. zmieniłem metodę ewidencji kosztów w księdze podatkowej z memoriałowej na uproszczoną. W 2015 r. poniosłem koszty ubezpieczenia budynku biurowego, które dotyczyły lat 2015 i 2016. W kosztach 2015 r. ująłem wyłącznie tę część, która dotyczyła 2015 r. Jak postąpić w 2016 r. z kosztami tego ubezpieczenia, które są związane z 2016 r.?

Podatnik, który od 1 stycznia 2016 r. zmienił metodę ewidencji kosztów w księdze podatkowej z memoriałowej na uproszczoną, ma prawo koszty ubezpieczenia w części dotyczącej 2016 r. wpisać do księgi podatkowej w styczniu 2016 r.

Gdy podatnik stosuje metodę memoriałową, określoną w art. 22 ust. 5-5c i 6 ustawy o pdof, koszty pośrednio związane z przychodami wpisuje do księgi w dacie ich poniesienia, tj. w dacie wystawienia dowodu dokumentującego koszt. Jeżeli koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, zalicza się je do kosztów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Podatnik, o którym mowa w pytaniu, miał zatem obowiązek ująć w 2015 r. w księdze prowadzonej metodą memoriałową koszty ubezpieczenia majątku firmy w części dotyczącej tego roku. Wartość tych kosztów powinna zostać wpisana na podstawie polisy ubezpieczeniowej do księgi w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" - pod datą jej wystawienia. Natomiast ustaloną proporcjonalnie część, która dotyczy 2016 r., należało pozostawić do rozliczenia w 2016 r.

Z pytania wynika, że podatnik od 1 stycznia 2016 r. dokonał zmiany metody ewidencji kosztów w księdze z memoriałowej na uproszczoną, o której mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof. Oznacza to, że koszty od tego roku będzie zasadniczo potrącał w dacie poniesienia. Warto zauważyć, że zmiana metody rozliczania kosztów podatkowych (na metodę uproszczoną), nie wpłynie na możliwość rozliczenia przez podatnika tej części kosztów pośrednich poniesionych w 2015 r., które zgodnie z metodą memoriałową należało przypisać do 2016 r. Akceptowane jest stanowisko, że w takim przypadku koszty poniesione w roku poprzednim, ale przypadające proporcjonalnie na rok bieżący, mogą być ujęte jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów 2016 r. Takie rozliczenie uważa się za realizację praw nabytych przez podatnika. Przedsiębiorca może więc wartość pozostających do rozliczenia w 2016 r. kosztów pośrednich dotyczących ubezpieczenia majątku firmowego ująć w księdze podatkowej jednorazowo pod datą 1 stycznia 2016 r. w kolumnie 13. Trzeba mieć na uwadze, że wybraną metodę ewidencji kosztów należy stosować przez cały rok podatkowy.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
13
14
17
18
19
20
21
24
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.