vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Ewidencja kosztów uzyskania przychodów w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 26 (1276) z dnia 31.03.2016

Ujęcie zakupu towarów w księdze

W dniu 26 lutego 2016 r. zakupiliśmy towary, które dostarczono w tym dniu do naszej firmy. Faktura potwierdzająca ten zakup z datą wystawienia 7 marca 2016 r. dotarła do nas w marcu br. Czy postąpiliśmy prawidłowo, jeśli wartość towarów wpisaliśmy do księgi podatkowej pod datą wystawienia faktury?

NIE. Czytelnik powinien był sporządzić opis towaru i na jego podstawie ująć zakupiony towar w księdze podatkowej pod datą jego otrzymania, tj. w lutym br.

Podatnicy, którzy prowadzą księgę podatkową, koszt zakupionych towarów handlowych wpisują do niej niezwłocznie po otrzymaniu towaru, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Wynika to z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nie dotyczy to m.in. przypadków, gdy księgę prowadzi biuro rachunkowe, gdyż wtedy zapisy w księdze są dokonywane w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (§ 30 ust. 1 rozporządzenia).

Zasadą jest, że koszty zakupu towarów wpisuje się do księgi w oparciu o otrzymaną fakturę. W sytuacji gdy towar zostanie do podatnika dostarczony przed otrzymaniem faktury, konieczne jest sporządzenie jego szczegółowego opisu, który będzie stanowić podstawę do ujęcia kosztu w księdze. Wynika to z § 16 ust. 2 rozporządzenia.


Nie sporządza się opisu, gdy zakup udokumentowany jest specyfikacją dostawcy spełniającą wymogi określone dla opisu.


Opis ten powinien zawierać imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość towaru handlowego. Dodatkowo należy na nim umieścić datę oraz podpis osoby przyjmującej towar. Taki opis trzeba następnie połączyć z otrzymaną fakturą, a ewentualną różnicę w stosunku do wartości towaru podanej w fakturze wpisuje się do księgi pod datą jej otrzymania. Gdyby faktura dotarła do podatnika w tym samym miesiącu co towar handlowy, opis należałoby dołączyć do otrzymanej faktury, a zapisów w księdze dokonać na podstawie tej faktury (§ 16 ust. 3 rozporządzenia).

W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu Czytelnik powinien był zatem w dacie 26 lutego 2016 r. przygotować opis otrzymanych towarów i na jego podstawie ująć wartość towarów w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu", wpisując w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego" datę 26.02.2016 r. Następnie fakturę, która dotarła do niego w marcu 2016 r., należało połączyć z opisem, a ewentualną różnicę pomiędzy wartością towaru określoną w fakturze i zamieszczoną w opisie wpisać w kolumnie 10 księgi jako zmniejszenie lub zwiększenie kosztu.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

PIT 2022 - Korzystaj bezpłatnie - https://www.gofin.pl/pit/
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.