vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Ewidencja kosztów uzyskania przychodów w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 26 (1276) z dnia 31.03.2016

Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z której dochód rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy opłacone przeze mnie składki na ubezpieczenia społeczne powinienem ewidencjonować w księdze podatkowej, czy odliczyć je od dochodu?

W przypadku przedsiębiorcy prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów odprowadzone do ZUS składki na własne ubezpieczenia społeczne (emerytalne i rentowe) podatnika można uwzględniać w rachunku podatkowym na dwa sposoby. Mogą one zostać wpisane do księgi podatkowej jako koszty uzyskania przychodów lub można odliczyć je od dochodu. Decyzja w tej kwestii należy do podatnika.

Podstawą obliczenia podatku dochodowego jest dochód po odliczeniu składek ZUS zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Wynika to z treści art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o pdof. Należy pamiętać, że stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o pdof, należnych, a nieopłaconych do ZUS składek nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Zatem składki na ubezpieczenia społeczne podatnika prowadzącego działalność gospodarczą są kosztem podatkowym w dacie ich faktycznej zapłaty.

Jeśli podatnik zdecyduje, że odprowadzone do ZUS składki na własne ubezpieczenia społeczne będzie ewidencjonował w księdze podatkowej, to zapisu w księdze może dokonać na podstawie wyciągu bankowego potwierdzającego zapłatę składek na rachunek bankowy ZUS. W kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego" powinien wpisać datę dokonania ich zapłaty. Natomiast kwotę tych składek należy ująć w księdze w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" (pkt 13 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów). W przypadku gdy podatnik wybierze taki sposób ujmowania składek na własne ubezpieczenia społeczne, to nie może odliczyć ich od dochodu ustalonego na podstawie księgi. Wówczas doszłoby bowiem do dwukrotnego uwzględnienia ich wartości w podstawie opodatkowania.

Natomiast jeżeli przedsiębiorca podejmie decyzję o nieujmowaniu w księdze podatkowej opłaconych składek na własne ubezpieczenia społeczne, to o ich wartość pomniejszy osiągnięty dochód.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

PIT 2022 - Korzystaj bezpłatnie - https://www.gofin.pl/pit/
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.