vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Rozrachunki z tytułu VAT w ewidencji księgowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 70 (1320) z dnia 1.09.2016

Księgowanie VAT należnego od darowizny towarów

Towary, których od ponad 5 lat nie możemy sprzedać, zamierzamy przekazać bezpłatnie na rzecz Ośrodka Pomocy Społecznej. Przy ich zakupie odliczyliśmy podatek VAT. Czy darowiznę tych towarów powinniśmy opodatkować VAT? W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych darowiznę towarów, jeśli są one ewidencjonowane w cenach sprzedaży netto, a jednostka ustala odchylenia z tytułu zarezerwowanej marży?

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
     
  • wszelkie inne darowizny,

jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Kwestię tę reguluje art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu nieodpłatne przekazanie towarów powodować będzie skutki w postaci powstania obowiązku podatkowego, bowiem darczyńcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia przekazywanych towarów.

Podstawą opodatkowania darowizny jest cena nabycia przekazanych towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (art. 29a ust. 2 ustawy o VAT).

W pytaniu nie wskazano, jakie towary zostaną przekazane w darowiźnie, a ma to znaczenie dla ustalenia właściwej stawki VAT dla omawianego przekazania. Do opodatkowania darowizny towarów stosuje się bowiem stawkę właściwą dla danego towaru. Zasadniczo jest to stawka 23%.

Należy wspomnieć, aczkolwiek nie dotyczy to sytuacji omawianej w pytaniu, że w niektórych przypadkach stawka VAT może być niższa, np. przy przekazaniu sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych lub organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym, przy zachowaniu warunków ustawowych. Mówi o tym art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT.

Ponadto w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT ustawodawca zwolnił darowiznę produktów spożywczych. Przepis ten stanowi, że jeżeli przedmiotem darowizny są produkty spożywcze (z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%), przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację, to darowizny takie są zwolnione od podatku. Wskazane zwolnienie stosuje się pod warunkiem, że podatnik (darczyńca) posiada dokumentację potwierdzającą dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację (art. 43 ust. 12 ustawy o VAT). Omawianego zwolnienia nie można jednak stosować, jeśli:

  • określenie przeznaczenia otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nie jest możliwe na podstawie prowadzonej przez tę organizację dokumentacji, lub 
     
  • wykorzystanie otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nastąpiło na cele inne niż cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.


Wartość przekazanych w darowiźnie towarów powinna obciążyć pozostałe koszty operacyjne.


W ewidencji księgowej operacje związane z przekazywaniem darowizn kwalifikuje się do zdarzeń pośrednio związanych z działalnością operacyjną jednostki. Wynika tak z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości. Z tego względu wartość darowanych towarów darczyńca powinien zaksięgować na koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", równocześnie wyksięgowując wartość odchyleń od cen ewidencyjnych z tytułu zarezerwowanej marży. O kwotę tych odchyleń koryguje się ujętą na koncie 76-1 wartość darowanego towaru zapisem:

- Wn konto 34-2 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów",

- Ma konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".

Jeśli jednostka będzie zobowiązana wykazać VAT należny od kwoty darowizny, to jego wartość również zaliczy do pozostałych kosztów operacyjnych zapisem:

- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",

- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego".

Przykład

Założenia

  1. W lipcu 2016 r. jednostka przekazała w formie darowizny niechodliwe towary (pościel i koce) na rzecz Ośrodka Pomocy Społecznej.
     
  2. Wartość towarów w cenie sprzedaży netto wynosiła 4.300 zł. Odchylenia kredytowe od cen ewidencyjnych z tytułu zarezerwowanej marży przypadające na darowane towary wynosiły 350 zł (towary nie były objęte odpisem aktualizującym). 
     
  3. Z uwagi na to, że jednostka przy zakupie tych towarów odliczyła VAT naliczony, w momencie przekazania ich w formie darowizny zobowiązana jest do wykazania VAT należnego. Podstawą naliczenia VAT jest cena nabycia towarów (art. 29a ust. 2 ustawy o VAT).

Dekretacja

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. Wz - wydanie towarów z magazynu: 4.300,00 zł 76-1 33
2. PK - rozliczenie odchyleń od cen ewidencyjnych
z tytułu zarezerwowanej marży:
350,00 zł 34-2 76-1
3. PK - naliczenie VAT należnego z tytułu nieodpłatnego
przekazania towarów: (4.300 zł - 350 zł) × 23% = 
908,50 zł 76-1 22-1

Księgowania

Księgowanie VAT należnego od darowizny towarów
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
13
14
17
19
20
21
23
24
26
27
28
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.