vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
A A A

Podatkowa księga przychodów i rozchodów - przepisy, wyjaśnienia - Dodatek nr 27 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (927) z dnia 1.10.2016

Ujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów opłat bankowych

Czy opłaty bankowe (za prowadzenie rachunku, za wyciąg okresowy, itp.) można wpisać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie wyciągu bankowego? Pod jaką datą powinniśmy księgować te opłaty?

Stosownie do postanowień § 13 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie PKPiR, jednym z dokumentów, które stanowią podstawę do ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów poniesionych kosztów, są dowody opłat pocztowych i bankowych.

Oznacza to, że wyciąg bankowy, dokumentujący pobrane przez bank opłaty (za prowadzenie rachunku, za wyciąg okresowy, itp.), stanowi samodzielny dowód księgowy, pozwalający na wpisanie tych opłat w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi tę księgę metodą uproszczoną, to koszty opłat pobranych przez bank zawsze powinien ujmować w dacie wystawienia wyciągu bankowego. Wynika to z art. 22 ust. 4 w związku z art. 22 ust. 6b ustawy o PDOF.

Z kolei w przypadku, gdy przedsiębiorca stosuje metodę memoriałową, to opłaty bankowe (za prowadzenie rachunku, za wyciąg okresowy, itp.) powinien zaliczyć do kosztów pośrednich, które - co do zasady - ujmuje się w księdze podatkowej w dacie ich poniesienia, czyli w dacie wystawienia dowodu księgowego (w rozpatrywanej sytuacji wyciągu bankowego). Jednakże w sytuacji, gdy tego rodzaju opłaty (koszty pośrednie) dotyczą przełomu roku, to przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę metodą memoriałową powinien je ująć w grudniowych kosztach uzyskania przychodów (art. 22 ust. 5c w związku z art. 22 ust. 6b ustawy o PDOF).

Przykład

Pani Ewa rozlicza podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

  1. Opłatę za prowadzenie rachunku bankowego za sierpień 2016 r. bank pobrał 2 września 2016 r. W tym samym dniu wystawił wyciąg bankowy potwierdzający tę operację. Zarówno, jeżeli pani Ewa prowadzi księgę metodą uproszczoną, jak i wówczas, gdy stosuje metodę memoriałową - pobraną przez bank opłatę powinna zaksięgować w kolumnie 13 księgi "Pozostałe wydatki", w dacie wystawienia wyciągu przez bank, tj. 2 września 2016 r.
     
  2.  Opłatę za prowadzenie rachunku bankowego za grudzień 2015 r. bank pobrał 4 stycznia 2016 r. W tym samym dniu wystawił wyciąg bankowy potwierdzający tę operację. Jeżeli pani Ewa prowadzi podatkowa księgę:
    • metodą uproszczoną - to pobraną przez bank opłatę powinna była zaksięgować w kolumnie 13 księgi "Pozostałe wydatki", w dacie wystawienia wyciągu przez bank, tj. 4 stycznia 2016 r.,
       
    • metodą memoriałową - to pobraną przez bank opłatę powinna była zaksięgować w kolumnie 13 księgi "Pozostałe wydatki", pod datą 31 grudnia 2015 r.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
13
14
17
18
19
20
21
24
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.