vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Podatkowa księga przychodów i rozchodów - przepisy, wyjaśnienia - Dodatek nr 27 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (927) z dnia 1.10.2016

Wynagrodzenia z umowy zlecenia (o dzieło) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

We wrześniu br. sporządzona została lista wypłat z tytułu umów zlecenia i o dzieło. Wypłata nastąpiła częściowo gotówką (9 września), a częściowo przelewem (15 września). Czy można taką listę wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów zbiorczo pod datą 15 września br.? Czy należy podzielić na te zapłacone gotówką i przelewem? Czy lista wypłat jest podstawą do księgowania, czy należy wpisywać każdą pojedynczą umowę?

Listy wypłat, o której mowa w pytaniu, nie można wpisać zbiorczo do podatkowej księgi. Podstawą ujęcia wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenia (o dzieło) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest rachunek (albo lista płac, do której jest dołączony rachunek) zawierający pokwitowanie odbioru otrzymanego wynagrodzenia z kasy, lub - jeśli wynagrodzenie nie było wypłacone w kasie - wyciąg bankowy potwierdzający przelew wynagrodzenia na rachunek bankowy zleceniobiorcy.

Wynagrodzenia z umowy zlecenia (także o dzieło) mogą stanowić koszt uzyskania przychodów z chwilą wypłaty lub postawienia do dyspozycji zleceniobiorcy. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o PDOF, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności m.in. z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło i zlecenia.

WAŻNE:

Wynagrodzenia wypłacane osobom z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło wykazuje się w kolumnie 12 podatkowej księgi "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze".

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie PKPiR w objaśnieniach zawartych w pkt 12 odnoszą się szczegółowo do podstawy ujęcia wynagrodzeń pracowniczych. Jednak osoby otrzymujące wynagrodzenie wynikające z umowy zlecenia czy o dzieło nie są pracownikami w rozumieniu ustawy o PDOF. Dla tych osób wynagrodzenie wypłaca się na podstawie umów lub wystawionych przez nich rachunków. Co do zasady - podstawą ujęcia wynagrodzeń zleceniobiorców/wykonawców dzieła w księdze przychodów i rozchodów jest rachunek. Naszym zdaniem, na podstawie tych rachunków można też sporządzić listę płac. Taką listę można byłoby bowiem uznać za dowód księgowy, o którym mowa w § 12 i 13 ww. rozporządzenia. Do listy tej należałoby podłączyć ww. rachunki lub umowy i stosować zasady ujmowania wynagrodzeń zleceniobiorców (wykonawców dzieła) takie jak dla pracowników (uregulowane w pkt 12 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów). Przyjęcie tych rozwiązań oznaczałoby dokonanie wpisu:

a) na podstawie listy płac lub innych dowodów, na których zleceniobiorca (wykonawca dzieła) potwierdza własnym podpisem kwoty otrzymanych wynagrodzeń w gotówce i w naturze - w przypadku wypłaty wynagrodzenia w kasie,

b) na podstawie innych dowodów, np. dowodu potwierdzającego przekazanie wynagrodzenia na rachunek zleceniobiorcy (wykonawcy dzieła) - jeżeli wynagrodzenie nie jest wypłacane w kasie.

Zwrócić należy uwagę, że na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zamieszczona jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 lipca 2010 r., nr IPPB1/415-465/10-4/JB - wprawdzie nieodnosząca się do listy płac, tylko do zbiorczego zestawienia, w której ten organ stwierdził m.in., iż rachunki od umów zleceń nie mogą być ujęte w podatkowej księdze, na podstawie jednego dowodu wewnętrznego zawierającego listę rachunków z kwotami brutto oraz numerami rachunków. Koszt podatkowy w tym przypadku powinien być ewidencjonowany w księdze przychodów i rozchodów na podstawie poszczególnych rachunków od umów zleceń.

Jednak pamiętać należy, że interpretacje dotyczą tylko konkretnych podatników i nie są wiążące dla innych podatników. Zważywszy, że lista płac generowana zwykle przez system komputerowy jest jednocześnie dokumentem określającym wysokość podatku, składek ZUS i innych rozliczeń związanych z wynagrodzeniami, taka lista płac nie powinna więc być kwestionowana jako prawidłowy dowód księgowy, będący podstawą ujęcia wynagrodzeń zleceniobiorców (wykonawców dzieła) w podatkowej księdze.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
9
11
12
13
17
19
20
24
26
27
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.