vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Rachunkowość w spółce z o.o. od założenia do likwidacji - Dodatek nr 6 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 8 (440) z dnia 20.04.2017

Zaliczka wypłacona na poczet dywidendy

Spółka z o.o. w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym za 2016 r. wykazała zysk, który w całości został przekazany na kapitał zapasowy. Ponadto posiada kapitały rezerwowe utworzone z zysku przeznaczone na wypłatę zaliczki na dywidendę. W kwietniu 2017 r. zarząd spółki postanowił wypłacić udziałowcom zaliczkę na dywidendę za 2017 r. z utworzonego na ten cel kapitału rezerwowego. Spółka na chwilę obecną wypracowała zysk. Jak zaksięgować wypłatę tej zaliczki?

W świetle art. 194 i 195 K.s.h., zaliczka na dywidendę może zostać wypłacona, jeżeli:
  • zatwierdzone sprawozdanie finansowe spółki za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk,
     
  • możliwość wypłat zaliczek na poczet dywidendy jest przewidziana w umowie spółki,
     
  • spółka posiada środki wystarczające na jej wypłatę.

Z przepisów art. 195 K.s.h. wynika ponadto, że maksymalna wysokość zaliczki na poczet dywidendy, może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.

W świetle art. 53 ust. 5 ustawy o rachunkowości, wypłatę zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uznaje się za śródroczny podział wyniku finansowego netto jednostki.

W księgach rachunkowych wypłaconą zaliczkę na poczet dywidendy ujmuje się na koncie 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", zapisem:
       - Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego",
       - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne wspólnika).

Wypłata zaliczki na poczet dywidendy opodatkowana jest według tych samych zasad, co wypłata samej dywidendy. Zaliczka może być wypłacana na rzecz podatnika podatku dochodowego od osób prawnych lub na rzecz podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Wypłacając zaliczkę na rzecz podatnika podatku dochodowego od osób prawnych należy zastosować art. 22 ust. 1 updop, zgodnie z którym podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wynosi 19% uzyskanego przychodu. W niektórych przypadkach zaliczka na dywidendę może być zwolniona od podatku. Jeżeli zaliczka na dywidendę wypłacona jest na rzecz podatnika podatku od osób fizycznych, to zaliczka ta stanowi dla tej osoby przychód z kapitałów pieniężnych, od którego pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% (por. art. 17 ust. 1 pkt 4 w powiązaniu z art. 30a ust. 1 pkt 4 updof).

Podatek dochodowy pobrany od zaliczki na dywidendę księguje się zapisem:

       - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne wspólnika),
       - Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne".

Wpłatę podatku dochodowego na rachunek właściwego urzędu skarbowego ujmuje się w księgach, zapisem:

       - Wn konto 22 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne wspólnika),
       - Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".

Jeżeli zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki podejmie uchwałę o wypłacie dywidendy z kapitału rezerwowego, księgowanie może przebiegać zapisem:

       - Wn konto 81-2 "Kapitał (fundusz) rezerwowy",
       - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne wspólnika).


Przykład

I. Założenia:

  1. W 2017 r. zarząd spółki z o.o. podjął uchwałę o wypłacie udziałowcom (osobom fizycznym) zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy za 2017 r. w kwocie brutto: 2.500.000 zł.
     
  2. Zryczałtowany podatek dochodowy od kwoty dywidendy wyniósł: 475.000 zł.
     
  3. Spółka spełnia wszystkie warunki, o których mowa w art. 194 i 195 K.s.h.

II. Dekretacja:

Opis operacji

Kwota

Konto
Wn Ma
1. PK - śródroczny podział wyniku finansowego za 2017 r. 2.500.000 zł 82 24
2. WB - wypłata zaliczki na poczet dywidendy za 2017 r. w kwocie netto po potrąceniu podatku dochodowego: 2.500.000 zł - 475.000 zł =  2.025.000 zł 24 13-0
3. PK - zarachowanie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od dywidendy zaliczkowej 475.000 zł 24 22
4. WB - przekazanie kwoty podatku na rachunek urzędu skarbowego 475.000 zł 22 13-0

III. Księgowania:

Zaliczka wypłacona na poczet dywidendy

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
8
9
11
13
15
16
22
23
26
27
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.