vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
A A A

Koszty i ich korekta w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 35 (1389) z dnia 2.05.2017

Ujęcie otrzymanego rabatu

Podatnik rozliczający się na podstawie księgi podatkowej otrzymał od kontrahenta fakturę korygującą, dokumentującą rabat za zakupione wcześniej towary. Jak prawidłowo ująć ją w księdze podatkowej?

Podatnik powinien ująć w księdze podatkowej przyznany rabat jako zmniejszenie kosztów zakupionych towarów. Zapisu ze znakiem minus w kolumnie 10 księgi "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" powinien dokonać na podstawie faktury korygującej, w miesiącu jej otrzymania.

W oparciu o fakturę zakupu podatnik powinien wpisać koszt zakupionych towarów w kolumnie 10 księgi podatkowej w cenie zakupu. Cenę tę definiuje § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z tym przepisem jest to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek VAT podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżona o rabaty, opusty, inne podobne obniżenia.

Rabat nie został przyznany podatnikowi bezpośrednio przy zakupie, a jakiś czas później, co dokumentuje otrzymana przez niego od sprzedawcy faktura korygująca. Zgodnie z art. 22 ust. 7c ustawy o pdof, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Zatem korekta kosztu uzyskania przychodów spowodowana otrzymaniem rabatu skutkuje podatkowo w miesiącu otrzymania faktury korygującej.

Rabat pomniejsza cenę zakupu towarów, co wynika z § 3 pkt 2 rozporządzenia. W księdze podatkowej w związku z otrzymaniem faktury korygującej należy dokonać zmniejszenia ceny zakupu towarów, ujętej w kolumnie 10. W tym celu, w dacie otrzymania faktury korygującej, na jej podstawie należy wpisać kwotę rabatu w kolumnie 10 księgi ze znakiem minus lub na czerwono. Warto zaznaczyć, że nie ma przy tym znaczenia, kiedy podatnik dokonał zakupu towarów (bo korektę ujmuje się w księdze bieżąco) ani czy towary, których dotyczy rabat, zostały już sprzedane.

Przykład

Założenia

  1. W dniu 16 marca 2017 r. podatnik zakupił towary za kwotę 10.000 zł netto (plus VAT 2.300 zł). 
     
  2. W dniu 10 kwietnia 2017 r. podatnik otrzymał fakturę korygującą dokumentującą przyznanie mu rabatu za zakupione towary. Wartość netto rabatu wynosi 696 zł (plus VAT 160,08 zł). 
     
  3. Podatnik jest czynnym podatnikiem VAT.
     
  4. W kwietniu 2017 r. podatnik poniósł koszty wyższe niż 696 zł.

Zapisy w księdze podatkowej

Podatnik wpisał w księdze:

- w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" pod datą 16 marca 2017 r. kwotę 10.000 zł na podstawie faktury zakupu towarów,
- w kolumnie 10 pod datą 10 kwietnia 2017 r. kwotę (-) 696 zł na podstawie faktury korygującej dokumentującej przyznany rabat.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.