vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
A A A

Koszty i ich korekta w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 35 (1389) z dnia 2.05.2017

Odwrócenie korekty kosztów w dacie zapłaty faktury

W grudniu 2015 r. wyksięgowałam z księgi podatkowej koszty wynikające z faktur, które nie zostały przeze mnie zapłacone w terminie wskazanym w ustawie o pdof. Czy po dokonaniu zapłaty w 2017 r. koszty te mogłam wpisać do księgi podatkowej?

TAK. Obowiązek korekty kosztów w związku z nieuregulowaniem zapłaty zobowiązań określał art. 24d ustawy o pdof. Zmniejszenia kosztów należało dokonać w miesiącu, w którym upływały terminy wynikające z art. 24d ust. 1 i 2 tej ustawy. Z kolei w miesiącu, w którym zobowiązanie zostało uregulowane, podatnik zwiększał koszty uzyskania przychodów o kwotę dokonanego zmniejszenia (art. 24d ust. 4 ustawy o pdof). Kwestie związane z ewidencją tych zdarzeń w księdze podatkowej, w tym dokumentowania (§ 12 ust. 3 pkt 1a i 1b) i terminu zapisów (§ 26a), były uregulowane w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Z dniem 1 stycznia 2016 r. cały art. 24d ustawy o pdof został uchylony. Podatnicy pdof nie mają od tego dnia obowiązku dokonywania korekty kosztów z powodu niezapłacenia w terminie zobowiązań. Natomiast do podatników pdof, którzy dokonali zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 24d ustawy o pdof, w brzmieniu obowiązującym do końca 2015 r., stosuje się przepisy art. 24d ustawy o pdof w tym brzmieniu w zakresie możliwości zwiększenia tych kosztów.

Z dniem 8 kwietnia 2016 r. uchylono też przepisy rozporządzenia dotyczące ewidencji w księdze podatkowej korekty kosztów z tego tytułu - na mocy rozporządzenia nowelizującego (Dz. U. z 2016 r. poz. 467). Przy czym, jak wynika z § 2 rozporządzenia nowelizującego, podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2016 r. dokonali zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 24d ustawy o pdof, w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem, stosują przepisy rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2016 r. w zakresie zwiększenia tych kosztów.

Z pytania wynika, że Czytelniczka dokonała w grudniu 2015 r. korekty kosztów z tytułu niezapłacenia w odpowiednim terminie faktur. Wpisała więc w księdze za grudzień 2015 r. ich wartość ze znakiem minus w kolumnach, w których pierwotnie ujęto koszt. W księdze za 2017 r., w miesiącu zapłaty zobowiązania z faktur, może wartość kosztów ponownie ująć w tej kolumnie. W celu udokumentowania zwiększenia kosztów uzyskania przychodów Czytelniczka powinna sporządzić dowód zwiększenia kosztów, który musi zawierać co najmniej dane wymienione w § 12 ust. 3 pkt 1b rozporządzenia, w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2016 r. Zapisu w księdze dotyczącego zwiększenia kosztów uzyskania przychodów dokonać należy na podstawie dowodu zwiększenia kosztów w terminie określonym w art. 24d ust. 4 ustawy o pdof, w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2016 r., tj. w miesiącu zapłaty (pod datą zapłaty). Jeśli dowodów tych w danym miesiącu byłoby więcej, zapisu można dokonać na koniec miesiąca, w terminie określonym w § 30 ust. 1 rozporządzenia, na podstawie danych wynikających z miesięcznego zestawienia dowodów zwiększenia kosztów (por. § 26a ust. 1, 4 i 5 rozporządzenia, w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2016 r.).

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.