vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Ujmowanie przychodów w księdze podatkowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 47 (1401) z dnia 12.06.2017

Przychód ze sprzedaży wyposażenia w księdze podatkowej

Przedsiębiorca rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie księgi podatkowej sprzedał w maju 2017 r. komputer, który ze względu na cenę nabycia nieprzekraczającą 3.500 zł nie został zaliczony do środków trwałych. W miesiącu przyjęcia tego komputera do używania wydatek poniesiony na jego zakup (tj. 2.000 zł netto) podatnik zaliczył bezpośrednio w koszty, a komputer wpisał do ewidencji wyposażenia. Jak ująć przychód z jego sprzedaży w księdze podatkowej?

Za wyposażenie uznaje się rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone, zgodnie z przepisami ustawy o pdof, do środków trwałych. Wynika to z § 3 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Do wyposażenia kwalifikuje się m.in. składniki majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o pdof, tj. spełniające definicję środków trwałych, lecz o wartości początkowej nieprzekraczającej 3.500 zł, odpisane w koszty (ujęte w kolumnie 13 księgi "Pozostałe wydatki") w dacie oddania do używania. Przy czym jeśli ich wartość przekracza 1.500 zł należy je dodatkowo objąć ewidencją wyposażenia, o której mowa w § 4 ust. 2-3 rozporządzenia.

Dokonując zbycia składnika wyposażenia nabytego na potrzeby prowadzonej działalności podatnik uzyskuje przychód, który obowiązany jest zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o pdof. Jak bowiem stanowi ten przepis, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa nie przekracza 1.500 zł. Warto zaznaczyć, że mimo iż treść tego przepisu mogłaby sugerować, że sprzedaż wyposażenia o wartości poniżej 1.500 zł nie stanowi przychodu podatkowego, to jednak przychód ten wystąpi na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o pdof.

W księdze podatkowej do ewidencji przychodów uzyskanych ze sprzedaży składników majątku, które zaprzestano wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej, służy kolumna 8 "Pozostałe przychody". Podstawą dokonania zapisu w księdze podatkowej będzie faktura dokumentująca sprzedaż komputera. Pod datą wystawienia tej faktury należy komputer wykreślić z ewidencji wyposażenia.

Przykład

Podatnik 25 maja 2017 r. sprzedał komputer za kwotę 984 zł brutto (w tym VAT: 184 zł). Komputer ten został nabyty przez podatnika w 2015 r. za kwotę brutto wynoszącą 2.460 zł (w tym VAT podlegający odliczeniu: 460 zł). Komputer został wtedy zakwalifikowany do wyposażenia, a wydatek poniesiony na jego zakup w kwocie netto, tj. 2.000 zł, podatnik zaliczył jednorazowo w koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania.

Ewidencja w księdze podatkowej za maj 2017 r.

Lp. Data zdarzenia gospodarczego Nr dowodu księgowego Kontrahent Opis
zdarzenia gospodarczego
Przychód
Imię i nazwisko (firma) Adres Wartość sprzedanych towarów i usług Pozostałe przychody Razem przychód (7+8)
 zł gr  zł gr  zł gr
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
48 25.05.17 Faktura 10/05/17 PHU Jan Nowak

Międzyrzecz ul. Szkolna 15

Sprzedaż komputera

800 00 800 00

Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu Koszty uboczne zakupu Wydatki (koszty) Koszty działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym Uwagi
Wynagrodzenia w gotówce i w naturze Pozostałe wydatki Razem wydatki (12+13) Opis kosztu Wartość
 zł gr  zł gr  zł gr  zł gr  zł gr  zł gr  zł gr
10 11 12 13 14 15 16 17
                             
                               

Podatnik wykreślił komputer z ewidencji wyposażenia pod datą 25.05.2017 r.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
18
19
21
22
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.