vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi koszty - zasady ewidencji - Dodatek nr 10 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 14 (446) z dnia 20.07.2017

Sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie

Jednostka działająca w branży kosmetycznej otrzymała nieodpłatnie partię kremów, które nie są związane z żadną konkretną dostawą. Kremy te będą sprzedawane. Jak należy zaksięgować i udokumentować przyjęcie kremów do magazynu i ich rozchód w związku ze sprzedażą?

Wprowadzenie nieodpłatnie otrzymanych towarów do ewidencji księgowej

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości, koszty i przychody związane z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie aktywów, w tym środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, czy nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych zalicza się do kosztów lub przychodów pośrednio związanych z działalnością operacyjną jednostki. Dlatego też nieodpłatnie otrzymane towary (tutaj: kremy) zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych, zapisem:

      - Wn konto 33 "Towary",
      - Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".

Operację nieodpłatnego nabycia towaru wskazane jest udokumentować dowodem wewnętrznym lub protokołem przyjęcia zawierającym oznaczenie towaru według ilości i cech charakterystycznych tych towarów.

W księgach rachunkowych otrzymane nieodpłatnie towary ujmuje się według aktualnej ceny rynkowej. Z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości wynika bowiem, że jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu, czyli ceny rynkowej.

Przychody i koszty związane ze sprzedażą towarów otrzymanych nieodpłatnie

Przychód uzyskany ze sprzedaży towarów otrzymanych nieodpłatnie ujmuje się w księgach rachunkowych na zasadach ogólnych, tj. na koncie dotyczącym sprzedaży towarów handlowych 73-0 "Sprzedaż towarów".

Równolegle do zarachowania przychodów ze sprzedaży księguje się rozchód sprzedanych towarów, zapisem:

      - Wn konto 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)",
      - Ma konto 33 "Towary".

W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu, podatnik otrzymał od kontrahenta nieodpłatnie towary, które zamierza sprzedawać. Skoro zatem potraktował przedmiotowe towary jako towar handlowy, oznacza to, że mają one dla niego określoną wartość handlową. Z punktu widzenia przepisów podatkowych, jeśli podatnik prowadzący działalność gospodarczą otrzymuje świadczenia w naturze inne nieodpłatne świadczenia - wartość tych świadczeń stanowi u niego przychód z prowadzonej działalności. Wynika to z treści art. 14 ust. 2 pkt 8 updof oraz art. 12 ust. 1 pkt 2 updop. Podobnie, jak dla celów bilansowych, wartość otrzymanego nieodpłatnie świadczenia ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (zob. art. 11 ust. 2a pkt 4 updof oraz art. 12 ust. 6 pkt 4 updop). Jednocześnie w momencie sprzedaży towarów ich wartość, w wysokości wcześniej ustalonego przychodu z nieodpłatnych świadczeń, będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów. Możliwość taką przewiduje art. 22 ust. 1d updof oraz art. 15 ust. 1i updop. Prawo do uwzględnienia w kosztach podatkowych tak ustalonej wartości zbywanych towarów, które podatnik nabył nieodpłatnie, nie zależy przy tym od przyjętej przez niego ceny sprzedaży.

Aktywne druki i formularze Przykładowy wzór umowy darowizny
można znaleźć w serwisie
www.druki.gofin.pl  w zakładce Umowy

Przykład

I. Założenia:

  1. Jednostka "X" otrzymała nieodpłatnie partię kremów (100 szt.). Wartość rynkowa otrzymanych towarów wynosiła: 100 szt. × 25 zł/szt. = 2.500 zł.
     
  2. W ciągu miesiąca sprzedano wszystkie kremy otrzymane nieodpłatnie. Miesięczny raport fiskalny zawierał następujące dane:

a) wartość sprzedaży netto: 3.000 zł,

b) VAT zawarty w utargach: 690 zł,

c) wartość sprzedaży brutto opłacona gotówką: 3.690 zł.

  1. Jednostka prowadzi ewidencję towarów w cenach zakupu. Wartość ewidencyjna sprzedanych kremów wynosiła: 2.500 zł.

II. Dekretacja:

Opis operacji

Kwota Konto
Wn Ma
1. PZ - przyjęcie do magazynu partii kremów otrzymanych nieodpłatnie: 100 szt. × 25 zł/szt. = 2.500 zł 33 76-0
2. Przychody ze sprzedaży gotówkowej (miesięczny raport fiskalny):      
   a) wartość brutto sprzedaży 3.690 zł 10  
   b) VAT należny 690 zł   22-2
   c) wartość sprzedaży netto 3.000 zł   73-0
3. WZ - wartość sprzedanych kremów otrzymanych nieodpłatnie 2.500 zł 73-1 33

III. Księgowania:

Sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
9
11
12
13
17
19
20
24
26
27
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.