vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Podatkowa księga w praktyce - Dodatek nr 13 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 16 (448) z dnia 20.08.2017

Niedobory i nadwyżki stwierdzone po sporządzeniu remanentu końcowego

Czy jeżeli na koniec roku podatkowego wartość sporządzonego spisu z natury będzie różna od wartości wykazanej w ewidencji magazynowej, to stwierdzone braki i nadwyżki towarów należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Tak, stwierdzone braki i nadwyżki towarów trzeba uwzględnić w podatkowej księdze. Sposób ich ujęcia omówiono w dalszej części opracowania.

Na koniec każdego roku podatkowego podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są zobowiązani do sporządzenia spisu z natury. Z uregulowań § 27 i 28 rozporządzenia wynika, że spisem z natury należy objąć w szczególności należące do podatnika składniki majątku stanowiące towary w rozumieniu § 3 pkt 1 rozporządzenia, w tym również takie, które w dniu sporządzenia spisu z natury znajdują się poza zakładem podatnika. Sporządzenie spisu z natury i jego wycena ma znaczenie dla ustalenia właściwej wysokości kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym, które podatnik uwzględnia przy obliczeniu rocznego dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej.

Możliwe są sytuacje, gdy na podstawie sporządzonego spisu z natury podatnik stwierdzi niezgodność między stanem księgowym a rzeczywistym posiadanych towarów. Różnice te mogą mieć postać nadwyżki bądź niedoboru towarów.

Wyjaśnienie różnic inwentaryzacyjnych jest szczególnie istotne w przypadku niedoboru towarów. Oznacza to bowiem u podatnika poniesienie straty, której wartość może uznać za koszt uzyskania przychodów, o ile straty w towarach nie były zawinione. Generalnie bowiem straty w towarach nie są wykluczone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 updof. Aby jednak można było tego rodzaju straty uznać za koszty uzyskania przychodów, należy wykazać, że nie zostały zawinione przez podatnika wskutek niedbalstwa lub naruszenia przepisów albo niestosowania się do przyjętych procedur. Przyjmuje się, że do kosztów podatkowych zaliczają się tylko takie straty faktycznie zaistniałe, których wystąpienia nie można było przewidzieć lub zapobiec. Tak też uważają organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 sierpnia 2016 r., nr IBPB-1-3/4510-609/16-1/SK czytamy, że: "(...) strata powinna być zdarzeniem losowym, niezależnym od woli podatnika powstałym zarówno w wyniku działań sił przyrody, jak i działań innego człowieka, powodującym ubytek i szkodę pod warunkiem, że podatnik nie przyczynia się w jakiś sposób do powstania tej szkody lub nie ułatwia jej powstania. Jakiekolwiek zawinienie ze strony podatnika poprzez niezachowanie staranności wymaganej w danych warunkach, niedopełnienie obowiązków ciążących na podatniku w celu uniknięcia szkody, uniemożliwia przyjęcie, że powstała szkoda stanowi stratę o charakterze losowym.

Dla celów podatkowych przyjmuje się, że tylko stratę powstałą na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot można uznać za zdarzenie, które uzasadnia zaliczenie powstałej straty w ciężar kosztów uzyskania przychodów".

Postępowanie wyjaśniające dotyczące powstania niedoboru towarów wymaga udokumentowania (np. protokołem opisującym niezgodności, ich przyczyny, oświadczeniem osób odpowiedzialnych za mienie pracodawcy). Ustalenia powinny: określać wartość strat w towarach, odnosić się do przyczyn i okoliczności powstania strat, zawierać ocenę zdarzeń powodujących straty w kontekście działań zapobiegawczych.

Niezależnie od wyników postępowania wyjaśniającego podatnik powinien wyksięgować wartość niedoboru towarów handlowych i materiałów z księgi z kolumny 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu", dokonując zapisu ze znakiem minus lub na czerwono. Następnie zaś, gdy strata:

  • jest kosztem podatkowym - powinien jej wartość wpisać w księdze w kolumnie 13 "pozostałe wydatki",
     
  • została zawiniona i nie stanowi kosztu podatkowego - jej wartości nie należy wykazywać w księdze.

Z kolei w przypadku gdy w wyniku inwentaryzacji podatnik stwierdzi nadwyżkę posiadanych towarów względem stanu księgowego, powinien wartość tej nadwyżki uznać za przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i wpisać ją w księdze w kolumnie 8 "pozostałe przychody". Źródłem wspomnianego przychodu jest swego rodzaju "nieodpłatne świadczenie", gdyż rozliczaną nadwyżkę towarów podatnik uzyskał, nie ponosząc kosztów.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
18
19
21
22
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.