vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
A A A

Ewidencja w księdze wydatków pracowniczych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 73 (1427) z dnia 11.09.2017

Ewidencja wynagrodzeń za prace przy budowie środka trwałego

Prowadzę działalność gospodarczą rozliczając się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Rozpoczynam budowę budynku firmowego, przy której będą pracować moi pracownicy. Jak ująć w księdze wynagrodzenia tych pracowników?

Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przy budowie środka trwałego, wraz z narzutami, wchodzą w skład kosztu wytworzenia tego środka. Sprawia to, że - tak jak pozostałe wydatki wpływające na koszt wytworzenia - nie są ujmowane w księdze podatkowej bezpośrednio, tylko poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środka trwałego dokonywane po jego przyjęciu do używania.

Za wartość początkową środka trwałego w razie wytworzenia go we własnym zakresie uważa się koszt jego wytworzenia (art. 22g ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof). Definicję kosztu wytworzenia zawiera art. 22g ust. 4 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem w skład kosztu wytworzenia wchodzą m.in. koszty wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi. Dlatego też wynagrodzenia pracowników pracujących przy budowie środka trwałego wraz ze składkami ZUS finansowanymi przez pracodawcę nie podlegają wpisaniu do księgi podatkowej na zasadach wyrażonych w art. 22 ust. 6ba i 6bb ustawy o pdof. W takim przypadku uregulowanie zawarte w art. 22g ust. 4 ustawy o pdof dotyczące kosztu wytworzenia, jako przepis szczególny, ma pierwszeństwo przed ogólnymi zasadami zaliczania do kosztów podatkowych należności związanych ze stosunkiem pracy określonymi w art. 22 ust. 6ba i 6bb ustawy o pdof. Zatem wydatki te staną się kosztem uzyskania przychodów dopiero w formie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej (kosztu wytworzenia) środka trwałego.

Wynagrodzenia pracowników wykonujących prace przy budowie środka trwałego nie będą więc ujmowane w księdze podatkowej w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze". Wraz ze składkami ZUS finansowanymi przez pracodawcę i innymi wydatkami składającymi się na koszt wytworzenia zostaną ujęte w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" poprzez odpisy amortyzacyjne od środka trwałego po jego przyjęciu do używania.

Trzeba podkreślić, że wynagrodzenia pracowników wraz z narzutami będą zaliczone do wartości środka trwałego tylko w części, w jakiej mają związek z jego budową. W sytuacji gdy pracownicy nie wykonują wyłącznie czynności związanych z budową środka trwałego, należy je odpowiednio rozliczyć i ująć w księdze na podstawie prowadzonej szczegółowej ewidencji czasu pracy.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
13
14
17
18
19
20
21
24
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.