vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
A A A

Aport w księgach rachunkowych wnoszącego i otrzymującego - wybrane zagadnienia - Dodatek nr 12 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 18 (450) z dnia 20.09.2017

Wymiana udziałów w spółce z o.o.

W spółce z o.o. "A" zostały utworzone nowe udziały, które objął jeden z dotychczasowych jej udziałowców (osoba fizyczna). Na pokrycie tych udziałów wniósł do spółki posiadany przez niego większościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. "B", których wartość nominalna jest niższa od wartości nowo objętych udziałów. Jak zaksięgować tę operację w spółce "A"?

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, udziały innej spółki kapitałowej nabyte przez jednostkę (tu: wniesione na pokrycie objętych udziałów) stanowią składnik majątku zaliczany do aktywów finansowych, które ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich nabycia według ceny nabycia albo ceny zakupu, jeżeli koszty przeprowadzenia i rozliczenia transakcji nie są istotne (por. art. 35 ust. 1 ww. ustawy).

Dla celów bilansowych przez cenę nabycia - zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości - rozumie się cenę zakupu składnika aktywów, obejmującą kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego oraz powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem.

W omawianej sytuacji ceną nabycia wniesionych do spółki w formie aportu udziałów innej jednostki będzie wartość nominalna wydanych udziałów. Różnica między ceną nabycia (zakupu) udziałów innej jednostki a ich wartością nominalną nie podlega ujęciu w księgach rachunkowych nabywcy udziałów.

Udziały jako aktywa finansowe mogą stanowić składnik inwestycji:

  • długoterminowych, gdy jednostka planuje zbycie udziałów po upływie jednego roku,
     
  • krótkoterminowych, gdy jednostka zamierza zbyć udziały w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy, licząc od dnia bilansowego.

Zatem udziały przyjęte w formie wkładu księguje się na koncie 03 "Długoterminowe aktywa finansowe" lub 14 "Krótkoterminowe aktywa finansowe" w korespondencji z kontem 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z udziałowcami).

Na koncie 24 wniesiony przez wspólnika wkład będzie figurował do czasu uzyskania wpisu w KRS. Z uwagi na to, że faktyczne podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. następuje z chwilą wpisania tego podwyższenia do rejestru sądowego, dopiero pod datą dokonania tego wpisu będzie można przeksięgować wartość wniesionego przez wspólnika wkładu na konto kapitału zakładowego. Kapitał ten musi być bowiem zgodny z wysokością kapitału wynikającego z umowy spółki i wpisanego do KRS. W księgach rachunkowych przeksięgowanie to może przebiegać zapisem:

      - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki"
         (analityce: Imienne konto wspólników),
      - Ma konto 80 "Kapitał zakładowy".

Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów (art. 158 § 1 K.s.h.).

Przykład

I. Założenia:

  1. W spółce z o.o. "A" utworzono nowe udziały o wartości: 2 mln zł (40 tys. udziałów po 50 zł), które objął jeden z dotychczasowych jej udziałowców (osoba fizyczna). Na pokrycie tych udziałów wniósł on do spółki posiadany przez niego większościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. "B" o wartości nominalnej: 500 tys. zł.
     
  2. Spółka "A" otrzymane w formie aportu udziały spółki "B" zakwalifikowała do długoterminowych aktywów finansowych.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. PK - przyjęcie wniesionego wkładu w postaci udziałów na podwyższenie kapitału zakładowego spółki 2.000.000 zł 03 24
2. PK - zarachowanie wartości wniesionego wkładu na poczet udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w dacie zarejestrowania w KRS 2.000.000 zł 24 80

III. Księgowania:

Wymiana udziałów w spółce z o.o.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
13
14
17
18
19
20
21
24
26
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.