vademecum księgowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi podatkowe
lupa
A A A

Aport w księgach rachunkowych wnoszącego i otrzymującego - wybrane zagadnienia - Dodatek nr 12 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 18 (450) z dnia 20.09.2017

Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa a kapitał zapasowy

Spółka z o.o. posiadająca duży kapitał zapasowy została wniesiona - jako zorganizowana część przedsiębiorstwa - do spółki komandytowej. Czy kapitał zapasowy spółki z o.o. posiada zdolność aportową i można go wnieść do spółki komandytowej?

Kapitał zapasowy nie ma zdolności aportowej i nie może być wniesiony jako wkład do spółki komandytowej.

Aport to umowa, na podstawie której wnoszący przenosi na własność spółki przyjmującej aport określone, posiadające zdolność aportową składniki swojego majątku, w zamian za udziały tej spółki (przyjmującej aport). W sytuacji przedstawionej w pytaniu przedmiotem aportu jest tzw. zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawierają m.in. przepisy ustaw podatkowych, a konkretnie art. 4a pkt 4 updop oraz art. 5a pkt 4 updof. Oba te przepisy określają zorganizowaną część przedsiębiorstwa jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Oznacza to, że wnoszona aportem do spółki komandytowej zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki z o.o. posiada zapewne wyodrębnione aktywa rzeczowe (trwałe i obrotowe) oraz należności i zobowiązania, względnie inne aktywa i pasywa. Dokładny katalog aktywów i pasywów wchodzących w skład aportowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinien być wskazany w umowie pomiędzy wnoszącym aport a przyjmującym.

Warto przy tym podkreślić, iż wkład niepieniężny posiada zdolność aportową, gdy spełnia następujące warunki:

  • jest zbywalny, tj. istnieje możliwość prawnego zadysponowania przedmiotem wkładu przez wspólnika na rzecz spółki,
     
  • posiada zdolność bilansową, tj. można go wycenić, oznaczyć i umieścić w bilansie po stronie aktywów,
     
  • jest przydatny i faktycznie dostępny dla spółki,
     
  • przedmiot aportu ma tzw. zdolność egzekucyjną.

Obok podstawowych kryteriów zdolności aportowej wymienia się także możliwość wejścia przedmiotu wkładu do masy upadłości.

Z powyższego wynika, iż kapitał zapasowy nie ma zdolności aportowej i nie może być wniesiony jako wkład do spółki komandytowej.

Jednocześnie, w związku z tym, że jako wkład wnoszone jest nie całe przedsiębiorstwo, lecz jego zorganizowana część, to w wyniku tego aportu spółka z o.o. nie kończy swojej działalności. Tym samym wyłączeniu z jej ksiąg rachunkowych podlegać będą wyłącznie aportowane składniki aktywów i pasywów. Składniki aktywów i pasywów, które nie wchodzą w skład aportowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w tym kapitał zapasowy, pozostaną w księgach spółki z o.o.

Przypomnijmy, iż operacje związane z wniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki z o.o. jako aportu do spółki komandytowej mogą zostać ujęte w księgach rachunkowych wnoszącego aport w następujący sposób:

   1) wartość nominalna udziałów uzyskana za wkład:
         - Wn konto 03 "Długoterminowe aktywa finansowe",
         - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki"
            (w analityce: Rozliczenie wartości wkładów),
   2) wyksięgowanie wartości księgowej wnoszonych jako wkład składników
        aktywów i pasywów wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa:
      a) wartość księgowa aktywów:
         - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki"
             (w analityce: Rozliczenie wartości wkładów),
         - Ma konto 01 lub 02, 03, 04, 08, 10, 13, 14, 20, 24, 31, 33, 60, 62, 64,
      b) wartość księgowa pasywów oraz wyksięgowanie odpisów umorzeniowych
           i ewentualnych odchyleń od cen ewidencyjnych:
         - Wn konto 07 lub 03-5, 21, 24, 34, 62, 64, 83, 85,
         - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki"
            (w analityce: Rozliczenie wartości wkładów).

Ewentualna różnica powstała na koncie 24, której rozliczenie nastąpi np. w momencie sprzedaży lub umorzenia udziałów nabytych w zamian za wkład, księgowana jest zapisem:

   1) dodatnia - w wysokości salda Wn:
      - Wn konto 03-5 "Odpisy aktualizujące długoterminowe aktywa finansowe",
      - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki"
         (w analityce: Rozliczenie wartości wkładów),
   2) ujemna - w wysokości salda Ma:
      - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki"
         (w analityce: Rozliczenie wartości wkładów),
      - Ma konto 03-5 "Odpisy aktualizujące długoterminowe aktywa finansowe"
         lub 81-3 "Kapitał z aktualizacji wyceny".

Przy czym, jeżeli dodatnia różnica świadczy o zawyżeniu wartości objętych udziałów, to wskazane jest dokonać odpisu z tytułu trwałej utraty wartości tych udziałów, zapisem:

      - Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
      - Ma konto 03-5 "Odpisy aktualizujące długoterminowe aktywa finansowe".

Co istotne, wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego podlega opodatkowaniu VAT na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu. Jeżeli jednak przedmiotem aportu jest całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, czynność ta wyłączona jest z VAT (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT). Transakcja ta nie podlega zatem opodatkowaniu i udokumentowaniu fakturą.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
18
19
21
22
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady rachunkowości w jednostkach i zakładach budżetowych
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.